in

Jak stylowo i funkcjonalnie zaaranżować nowy dom? Porady, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych błędów.

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające cierpliwości i uwagi. Na każdym etapie musimy doglądać inwestycji, by wszystko przebiegło prawidłowo. Gdy już wybudujemy dom zaczyna się kolejne wyzwanie – jak ciekawie i funkcjonalnie wykończyć inwestycję. Czego się wystrzegać w trakcie aranżacji domu?


Dom przy Przyjemnej 25 bis – www.galeriadomow.pl

Aby stylowo wykończyć nowy dom trzeba mieć na niego jakiś plan. Jeśli wybieramy projekty domów, które są z natury nowoczesne, powinniśmy zachować główne założenia autora projektu. Nie ma sensu na siłę zmieniać autorskiej wizji, bo może to nie wyjść na dobre całej koncepcji przyszłego domu. Przy aranżacji wnętrz oraz wyglądu zewnętrznego domu należy wystrzegać się kilku często powtarzanych błędów. Na co zwrócić szczególna uwagę?

Przede wszystkim wygoda

Podstawą dobrze zaaranżowanego domu jest funkcjonalność. W naszym nowym domu musimy czuć się swobodnie i komfortowo, dlatego każdy szczegół aranżacyjny powinniśmy gruntownie przemyśleć. Nie warto np. otwartego salonu zagracać meblościanką, bo u cioci się sprawdza, ale postawić na minimalizm. Im więcej miejsca w części dziennej tym więcej swobody dla domowników. Nie możemy zapomnieć jednak o praktycznych rozwiązaniach, które pozwalają normalnie funkcjonować w domu. Witryny, półki na książki, czy eleganckie komody wpiszą się zarówno w nowoczesny trend wykończenia, jak i w klasyczną stylistykę tradycyjnego domu.

Jeśli chodzi o kuchnie to decyzja również należy do nas. Jeśli preferujemy zamkniętą zyskujemy osobne miejsce do pracy, które nie ingeruje w resztę domu. Decydując się na otwartą, musimy ją stylowo wkomponować w reprezentacyjną przestrzeń salonu.


Dom przy Alabastrowej 52 – www.galeriadomow.pl

Wierność stylowi procentuje

Wykańczając nasz nowy dom wystrzegajmy się mieszania stylów. Nie doprowadzimy tym samym do sytuacji, w której wchodząc do wnętrza zastaniemy chaos i natłok elementów nie pasujących do siebie. Warto zdecydować się na wybór jednego konkretnego stylu aranżacji. Nie ważne, czy będzie to styl skandynawski, rustykalny, industrialny, glamour, czy jakiś inny – ważne by był spójny i zachowany w większości pomieszczeń, a już z pewnością w otwartej strefie dziennej.

Jeśli nie jesteśmy wierni jednej koncepcji możemy zaaranżować wnętrze na zasadzie każdy pokój innych, np. pod względem tematycznym. Ważne by można było w całości znaleźć jakąś jedną idee, która nadaje sens przestrzeni. Jest jeszcze jedna szkoła projektowania wnętrz opierająca się na nowoczesnym eklektyzmie, czyli połączeniu wszystkiego ze wszystkim. Pamiętajmy tylko, że to, co nam przypada do gustu może być niezrozumiałe dla innych. Wtedy musimy nauczyć się znosić również krytykę naszych estetycznych wyborów.


Dom przy Cyprysowej 54 – www.galeriadomow.pl

Kolor ma znaczenie

Pamiętajmy, że ogromną rolę odgrywa w aranżacji odpowiedni dobór kolorów. Powinniśmy stosować barwy, które się ze sobą nie gryzą. Do mniejszych pomieszczeń dobierać jaśniejsze kolory, by optycznie je powiększyć. W dużych otwartych przestrzeniach możemy sobie pozwolić na ciemniejsze tony. Zawsze kolorystyka powinna współgrać z meblami i sprzętami AGD, np. w kuchni. Jeśli chodzi o wykończenie zewnętrzne ważne jest by dobierać detale do kolorów dominujących. Najbardziej neutralna jest biała elewacja, którą można przełamać na rożne sposoby. Albo kamienną/betonową okładziną – wtedy dominuje chłodna kolorystyka, albo drewnianymi deskami elewacyjnymi (coraz modniejszymi) wtedy wchodzimy w cieplejszą paletę barw. Istotną rolę gra również kolor stolarki okiennej oraz pokrycia dachowego, a także sposób wykończenia balkonów i tarasów.

Jeśli wybieramy projekty domów tradycyjnych możemy zastosować ceglaną podmurówkę i barierki z kutej stali. Wybierając nowoczesne projekty domów możemy zaszaleć z odważnymi materiałami. Szkło i aluminium doskonale się sprawdzą przy wykończeniu balkonów, czy zabudowie tarasu.


Dom przy Modrzewiowej 15 – www.galeriadomow.pl

Aranżacja własnego domu to nie lada wyzwanie. Gdy będziemy się trzymać powyższych kryteriów powinniśmy w efekcie otrzymać prawdziwie stylowy dom, który nie tylko zachwyci nas swoim wyglądem, lecz również będzie wygodnym i bezpiecznym miejscem do życia