fot. freepik.com
in ,

6 skutecznych sposobów na pozbycie się kamienia nazębnego i nieświeżego oddechu

Każdy z nas zjada kilka posiłków dziennie, a ilu z nas myje zęby i usuwa resztki więcej niż dwa razy? A wszystkie pozostałości sprzyjają rozwojowi bakterii, odkładaniu kamienia, który prowadzi do chorób zębów i dziąseł oraz nieprzyjemnemu zapachowi z ust.

fot. freepik.com

Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Soda oczyszczona i sól

– to najprostsza, ale bardzo skuteczna metoda usuwania kamienia nazębnego. Soda oczyszczona ma właściwości delikatnie ścierające, a poza tym działa antybakteryjnie.

pixabay.com

Zmieszaj 1 łyżkę sody oczyszczonej ze szczyptą soli i nałóż trochę tej mieszaniny na szczoteczkę do zębów. Możesz także dodać mieszankę do zwykłej pasty do zębów. Nie stosuj częściej niż raz w tygodniu.

Skórka pomarańczy

fot. freepik.com

– Cytrusy zawierają kwasy więc ułatwiają rozpuszczanie się kamienia i przebarwień na zębach. Pocieraj skórką bezpośrednio zęby i dziąsła. Potem przepłucz wodą.
Powtarzaj kilka razy w tygodniu.

Sok cytrynowy

pixabay.com

– z dobroczynnych kwasów z cytrusów można skorzystać stosując je w formie soku. Oprócz rozpuszczania płytki mają też właściwości wybielające. Zanurz w soku swoją szczoteczkę i przetrzyj nią zęby. Zostaw na minutę i przepłukaj usta.

Nasiona sezamu

pixabay.com

Są świetne na wiele sposobów, nadają się także do usuwania kamienia nazębnego. Działają jak naturalny peeling, wypolerują szkliwo zębów.
Weź do ust pełną łyżkę nasion i zacznij przeżuwać. Musisz je rozdrobnić do konsystencji pasty. Staraj się ich nie połykać w międzyczasie. Następnie weź suchą szczoteczkę i powstałą pastą czyść zęby. Powtarzaj dwa razy w tygodniu.

Pomidory i truskawki

pixabay.com

Tak samo jak cytrusy, zawierają kwasy, które ułatwiają rozpuszczanie się kamienia i przebarwień na zębach. Możesz ich użyć jeśli z jakichś powodów nie lubisz lub nie możesz skorzystać z cytrusów.

Rozgnieć owoc i nałóż go na zęby. Pozostaw na 5 minut, a następnie przepłucz usta.

Goździki

Ta przyprawa od dawna jest używana jako środek wspomagający jamę ustną i zęby. Działa przeciwbólowo i antybakteryjnie, dlatego nie tylko znieczuli i zapobiegnie rozwojowi bakterii, ale i odświeży oddech.

Rozetrzyj goździki (lub kup sproszkowane), dodaj odrobinę oliwy z oliwek i nałóż mieszaninę na żeby.

Możesz także po prostu regularne żuć goździki zamiast zwykłej gumy do żucia.