in

Chcesz robić lepsze zdjęcia smartfonem? Sprawdź nasze porady.

Miliony ludzi na całym świecie codziennie wykonuje mnóstwo zdjęć za pomocą smartfona. Niektóre z nich zachowują odpowiednią jakość i nadają się do publikacji, lub wywołania, natomiast przeważająca większość nie spełnia podstawowych wymagań.

Wiele osób w takim wypadku obwinia aparat w smartfonie. Jednak powinniśmy pamiętać, że nowoczesne telefony mają bardzo dobre aparaty, które przy pomocy sztucznej inteligencji pozwalają użytkownikowi tworzyć fantastyczne zdjęcia. Chociaż czasem aparat rzeczywiście zawodzi, to w przeważającej większości przypadków wina leży po stronie użytkownika.

Istnieje wiele wskazówek, które mogą pomóc w tworzeniu lepszej jakości zdjęć za pomocą smartfona. Poniżej przedstawimy kilka porad, dzięki którym wykonane fotografie będą wyglądały pięknie i interesująco, niezależnie od jakości aparatu.

Rób dużo zdjęć.

Wielu fotografów twierdzi, że sekret udanej sesji zdjęciowej to wypadkowa wielu czynników. Jednak bez wątpliwości jednym z najważniejszych punktów, którego nie powinniśmy pomijać, jest robienie dużej ilości zdjęć. Pamiętaj, nawet profesjonalni fotografowie popełniają błędy i wykonują nieudane fotki, ale szybko korygują je, kolejnymi ujęciami. Kiedy coś fotografujesz, zrób dziesiątki lub nawet setki zdjęć, aby ostatecznie wybrać te najlepsze.

Możesz wykonać to samo zdjęcie z kilku różnych kątów i pozycji, wtedy na pewno znajdziesz doskonały sposób na uchwycenie wybranej sceny. Fotografowie często robią 200-300 ujęć, by ostatecznie wybrać 2-3 najlepsze. Na szczęście obecnie nie jesteśmy już ograniczeni pamięcią telefonu, pliki możemy przechowywać nie tylko na karcie microSD, ale możemy je szybko wysłać do chmury, takiej jak Google Drive, czy Dropbox.

Poznaj swój aparat.

Aparaty w smartfonach bardzo udoskonaliły się w ostatnich latach. Oznacza to, że dziś w aplikacji aparatu mamy mnóstwo opcji, z których możemy skorzystać podczas fotografowania. Pamiętaj, jeśli pracujesz tylko w trybie automatycznym, nigdy nie poznasz prawdziwych możliwości sprzętu.

Jednak jeżeli  szczegółowo zbadasz, jakie opcje ukrywa Twój aparat i dowiesz się jak je wykorzystywać, to szybko poprawisz jakość swoich zdjęć. Dlatego sprawdź i przetestuj każdą z nich w praktyce, a jeśli to konieczne, sięgnij do informacji, które na ich temat znajdziesz w Internecie.

Unikaj używania lampy błyskowej.

Robienie zdjęć z lampą błyskową to najlepszy sposób na zepsucie ujęcia. Większość ekspertów zgadza się z tym, że używanie wbudowanej lampy błyskowej podczas robienia zdjęć jest złym pomysłem, ponieważ ma to negatywny wpływ na jakość fotografii.

Co ciekawe, współczesne smartfony posiadają technologię, która pozwala na robienie lepszych fotek w warunkach słabej widoczności lub ograniczonego oświetlenia, w związku z tym lampa błyskowa staje się coraz mniej istotnym elementem.

Użyj funkcji HDR.

Funkcja HDR znajduje się w prawie wszystkich nowoczesnych smartfonach i wiele osób zaleca jej używanie. Zadaniem jej jest takie dostosowanie ustawień aparatu, aby uzyskać najlepsze dopasowanie kolorów, tzn. obszary w cieniach nabierają większej szczegółowości, a te, które są ekstremalnie jasne, stają się bardziej spójne z resztą zdjęcia.

Ogólnie rzecz biorąc, HDR pozwala uzyskać lepszą jakość zdjęć, z większą ilością szczegółów.

Wyczyść obiektyw przed zrobieniem zdjęcia.

Dzisiejsze smartfony mają coraz więcej aparatów, wszystko po to, by poprawić jakość zdjęć i skorygować pewne elementy fotografii, których jeden aparat nie byłby w stanie poprawić. Więcej aparatów oznacza również więcej miejsca zajmowanego przez obiektywy, co oznacza większe ryzyko ich zabrudzenia.

Warto przy tej okazji zauważyć, że tylko niewielka liczba osób czyści obiektyw przed zrobieniem zdjęcia smartfonem. Z tego prozaicznego powodu nawet  najlepszy sprzęt może wykonywać kiepskiej jakości fotki. Dlatego za każdym razem, kiedy zamierzasz zrobić nowe zdjęcie, przetrzyj obiektyw miękką szmatką z mikrofibry, w ostateczności możesz użyć dowolnej tkaniny, którą masz pod ręką, może to być np. rękaw koszuli.

Pamiętaj tylko dobrej jakości fotografie, będą nadawać się do publikacji np. na Instagramie lub Facebooku. Natomiast jeżeli chcesz wywołać zdjęcia, to ich jakość powinna być jeszcze lepsza. Papierowe odbitki nawet w standardowych formatach, takich jak 10 × 15, czy 10 × 13  wyeksponują wszystkie niedociągnięcia.