in

Jak dobierać skarpety do stylizacji męskiej?

Wydawałoby się, że skarpety są zaledwie dodatkiem do stylizacji, ale gdy ubierzemy nieodpowiedni komplet, od razu będzie to widoczne. A zatem w jaki sposób prawidłowo dobierać skarpety?

Skarpety męskie możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie. Na te, które są do stylizacji sportowych bądź casualowych i te, które nosimy do garnituru.

Skarpety do garnituru


Zacznijmy od doboru skarpet do garnituru. Powinny stanowić subtelny i nierzucający się w oczy dodatek. Dlatego też zrezygnujmy ze wszystkich kolorowych modeli. Podstawowa zasada mówi, że skarpety męskiepowinny mieć taki sam odcień jak garnitur albo trochę od niego ciemniejszy. Do czarnego garnituru nosimy czarne skarpety, do szarego grafitowe lub szare, a do granatowego granatowe. Unikajmy skarpet grubych, ze wzorami i napisami.

Są jednak okazje, podczas których strój może być półformalny. Wtedy też możemy pokusić się o odrobinę oryginalności. Możemy poprzestać na klasycznych rozwiązaniach, a równie dobrze możemy nieco poeksperymentować.

Skarpety męskie w stylizacji smart casual

Przy stylizacjach półformalnych i w stylu smart casual odpowiednie będą skarpety kolorowe i we wzory. Szczególną popularnością cieszą się romby i kropki, ale nie musimy się do nich ograniczać. Najlepiej wybierać skarpety w taki sposób, by pasowały pod względem koloru i wzoru do kolorowej poszetki, muchy lub krawata. Górna i dolna część stroju będzie się ze sobą łączyć i powstanie spójna całość. W sklepach jest dużo fikuśnych skarpet, które rewelacyjnie sprawdzą się w codziennych zestawieniach. Mogą podkreślić nasz charakter i poczucie humoru, a może i okazję, na jaką je założymy.

Co z długością?

Skarpety różnią się między sobą nie tylko pod względem koloru i wzoru. Mogą mieć także inną długość. Niezależnie od tego, czy musimy wybrać skarpety do spodni garniturowych, czy do chinosów, zawsze muszą być na tyle długie, by zakryły skórę łydki. Zaleca się, by skarpety były do połowy łydki lub wręcz do kolana. Będą dopasowane i nie ma ryzyka, że się zsuną.

Inaczej podchodzimy do wyboru skarpet latem, kiedy zamierzamy założyć buty żeglarskie lub mokasyny, a do tego krótkie spodnie. W takiej sytuacji skarpety powinny być niewidoczne, więc najlepiej postawić na stopki, które nie będą wystawały z obuwia. Wysokie skarpety wyglądałyby w tym przypadku bardzo nieestetycznie.

Liczy się jakość

O ile nie każdy z daleka zauważy, że mamy dobrej jakości dopasowane do stroju skarpety, o tyle każdy zwróci uwagę na to, jeśli takie nie będą. Najlepiej sprawdza się bawełna, a w chłodniejsze dni możemy sięgnąć po cieńszą wełnę. Zwróćmy uwagę na to, by dobrze przylegały do stopy. Do garnituru nie mogą być zbyt grube, bo wygląda to nieestetyczne. Za to grubsze skarpety rewelacyjnie sprawdzą się zimą i możemy je nosić na przykład do spodni sztruksowych. Bez względu na to, jakiego typu skarpety są nam potrzebne i na jaką okazję, unikajmy skarpet z przewagą sztucznych włókien. Chodzenie w nich będzie niekomfortowe, a stopy będą się pocić i przegrzewać.