fot. freepik
in

Groźna substancja w popularnych lodach. Pod żadnym pozorem ich nie jedz!

Główny Inspektorat Sanitarny właśnie zaapelował do wszystkich o ostrożność. Jak się okazuje, w popularnych lodach znajduje się bardzo groźna substancja. Niebezpieczne dla zdrowia partie zostały wycofane.

Mowa o lodach waniliowych 460 ml. Koniecznie sprawdź, czy nie masz ich w swojej zamrażarce!

GIS alarmuje

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) został poinformowany przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o tym, że wycofano kilka partii lodów waniliowych francuskiej firmy Häagen-Dazs. Powodem jest zanieczyszczony tlenek etylenu – ekstrakt waniliowy.

„Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji” – czytamy w komunikacie.

Tlenek etylenu jest genotoksyczny i mutogenny. Działa na nas rakotwórczo, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy go spożywać.

W związku z wykryciem groźnej substancji, „odbiorca kwestionowanych partii produktu w Polsce – podmiot IGLOTEX SA zdecydował o konieczności wycofania partii, które zostały wprowadzone do obrotu, zanim firma uzyskała informację o zanieczyszczeniu”.

Nazwa produktu: Vanille ice cream 460 ml

Producent: Häagen-Dazs

Dystrybutor: IGLOTEX S.A., ul. Leśna 2, 80-220 Skórcz

GIS zaznacza, że „nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie”.

„Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania podejmowane przez dystrybutora” – dowiadujemy się z komunikatu.