Lecznicze właściwości goździków wykorzystuje się w medycynie chińskiej. U nas ich zastosowanie ogranicza się jedynie do wkładania goździków do bolących zębów.
Tymczasem goździki mają więcej zastosowań, które przedstawimy poniżej:
Pasożyty
Jeśli dokuczają ci bóle brzucha i biegunki profilaktycznie dwa razy dziennie żuj goździki. Wyleczą z niestrawności i zabezpieczą układ pokarmowy przed atakiem pasożytów.
Infekcje jamy ustnej
Goździki mają działanie antyseptyczne, łagodzą ból dziąseł, odświeżają oddech.
Ból gardła
Goździki łagodzą także ból gardła. Można połączyć je z miodem, tworząc silny środek przeciwbólowy. Nasącz nim wacik i pocieraj obolałe podniebienie i migdałki.
Kaszel
Bakteriobójcze działanie goździków wykorzystuje się także w leczeniu kaszlu. Wystarczy 6 goździków zalać 125 ml miodu i zostawić na noc. Stosować jak syrop po 1 łyżeczce dziennie. Działa silnie antybakteryjnie, rozrzedza wydzielinę ułatwiając odkrztuszanie.
Cholesterol
Wystarczy spożyć kilka gramów goździków dziennie, żeby obniżyć poziom złego cholesterolu. Badania Experimental Biology w San Francisco wykazały, że u grupy jedzącej codziennie goździki, bez względu na ilość, nastąpiło obniżenie poziomu glukozy we krwi, złego cholesterolu i trójglicerydów, w przeciwieństwie do grupy kontrolnej. Kilka gramów goździków wspomaga produkcję insuliny.
Suszone goździki najlepiej kupować całe niż sproszkowane, ponieważ te drugie szybko tracą smak. W przypadku, gdy potrzebujemy proszku, może je zmielić w młynku do kawy lub moździerzu. Ze świeżych goździków leci olej po ściśnięciu. Świeżość można sprawdzić wrzucając kilka do wody. Jeśli są świeże będą pływać pionowo. Niezależnie od formy należy je przechowywać w szczelnym opakowaniu w suchym i chłodnym miejscu.