fot. freepik.com
in

Łączysz ten popularny lek z alkoholem? Może to grozić nawet śmiercią!

Wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie wolno łączyć pewnych leków z alkoholem. Może się to zakończyć dla nas naprawdę źle – lekarze i farmaceuci regularnie ostrzegają przed konsekwencjami.

Jednym z leków, których nie wolno łączyć z napojami alkoholowymi, jest furagina stosowana przy zapaleniu pęcherza. Znamy szczegóły, lepiej o tym wiedzieć.

Furagina a alkohol

Furagina, czyli furazydyna jest popularnym lekiem, który ma właściwości antybakteryjne. Przyjmują go szczególnie pacjenci zakażeni bakterią E. coli, powodującą zapalenie dróg moczowych i pęcherza.

Lek jest wydawany bez recepty. Radzi sobie z niszczeniem pałeczki Salmonelli, paciorkowców i gronkowców. Oprócz tego można stosować go po zabiegach chirurgicznych czy przy zapaleniu prostaty. Wielu chorych nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że nie można łączyć furazydyny z alkoholem.

„Najczęstszą reakcją, która powstaje w wyniku połączenia furaginy z alkoholem, jest reakcja disulfiramowa, będąca niczym innym jak zatruciem aldehydem octowym. Nazwa tej reakcji została wykorzystana przy leku Disulfiram, który był stosowany doustnie lub podskórnie (jako tzw. wszywka) podczas leczenia alkoholizmu. Wszywka hamowała metabolizm alkoholu etylowego i blokowała działanie drugiego enzymu (dehydrogenazy aldehydowej), uniemożliwiając przekształcenie aldehydu octowego w kwas octowy” – powiedział w rozmowie z WP abcZdrowie farmaceuta i popularyzator wiedzy medycznej Łukasz Pietrzak.

Specjalista podkreśla, że w czasie łączeni leku z alkoholem mogą pojawić się także: problemy z oddychaniem, pieczenie i świąd skóry, nadmierne wydzielanie potu, pulsujące bóle głowy, zbyt wysokie ciśnienie, wymioty, nudności i zaburzony rytm serca.

W skrajnym przypadku może dojść nawet do zgonu. Oprócz tego złączenie furaginy z trunkiem spowoduje silny stan upojenia.

Alkohol można spożywać najwcześniej trzy doby od zażycia leku.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: o2.pl