fot. freepik.com
in ,

Emerytura za urodzenie dzieci? Wystarczy spełnić kilka warunków, znamy szczegóły.

Emerytura matczyna, czyli emerytura za urodzenie dzieci jest świadczeniem z programu „Mama 4 plus”. Przysługuje ono temu, kto wychował co najmniej czwórkę dzieci i nie miał przez to możliwości pójścia do pracy zawodowej czy też wypracowania lat niezbędnych, by osiągnąć wiek emerytalny.

Emerytura ta wynosi 1338,44 zł brutto. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją dostać? Jest ich kilka. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Emerytura za urodzenie dzieci – komu przysługuje?

Od 1 marca 2019 roku świadczenie mogą otrzymać zarówno matki, jak i ojcowie dzieci, którzy nie podjęli żadnej pracy, żeby móc poświęcić się opiece nad dziećmi.

Od marca 2022 roku emerytura za urodzenie dzieci to 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. Jeśli dana osoba pobiera już emeryturę albo rentę o kwocie, która jest niższa niż kwota minimalnej emerytury, świadczenie może stanowić tylko dopełnienie do tej kwoty.

Aby otrzymać emeryturę matczyną, należy:

– osiągnąć wiek emerytalny – w przypadku kobiet ukończone 60 lat, w przypadku mężczyzn 65 lat – tylko wtedy, gdy matka dzieci zmarła, porzuciła je albo przez dłuższy czas nie zajmowała się ich wychowywaniem,

– nie posiadać prawa do otrzymywania emerytury lub renty lub otrzymywać emeryturę lub rentę niższą niż ta minimalna,

– nie wykazywać dochodu , który zapewnia niezbędne środki utrzymania,

– przebywać na terenie Polski.

Dokumenty o emeryturę matczyną trzeba złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w KRUSie – jest to zależne od tego, pod które ubezpieczenie podlega dana osoba.

Potrzebny będzie stosowny wniosek i dokumenty, takie jak: oświadczenia o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i zaświadczenie o dochodach lub ich braku.

„Obecnie emeryturę za urodzenie dzieci pobiera 71 tys. osób na łączna kwotę blisko 1,4 mld złotych” – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Źródła: www.edziecko.pl