in

1,5 miliona Polaków musi zrobić tę jedną rzecz. Lepiej o tym nie zapomnieć, padł konkretny termin.

Dowód osobisty to dokument, który musi posiadać każdy z nas od momentu osiągnięcia pełnoletniości. W 2021 roku aż 1,5 miliona obywateli będzie musiało wymienić go na nowy. Nie wolno o tym zapomnieć – koniecznie sprawdź, czy zaliczasz się do tej grupy osób!

W celu wymiany dokumentu na nowy musimy udać się do urzędu osobiście. Możemy to również zrobić przez Internet, ale w określonym terminie, dlatego warto zrobić to jak najszybciej. Musimy też posiadać odpowiednie zdjęcie i mieć założony profil zaufany.

Wymiana dowodu osobistego na nowy

Każda osoba, która odebrała swój dokument w 2011 roku, będzie musiała wymienić go na nowy w 2021 roku. Warto przypomnieć, że ważność dowodu osobistego wynosi 10 lat. Najlepiej zobaczyć już w tej chwili, do kiedy ważny jest nasz dokument. Zapominalscy mogą być pewnego zaskoczeni, gdy pewnego razu przypadkiem okaże się, że ich dowód osobisty stracił ważność.

Wymiana dowodu osobistego jest usługą bezpłatną. Wystarczy złożyć wniosek i na jego rozpatrzenie poczekać do 30 dni. Jest to możliwe do zrobienia przez Internet i osobiście w urzędzie.

Kiedy mówimy o nowym dokumencie, mamy na myśli już e-dowód. W praktyce oznacza to, że nasz dowód osobisty będzie wyposażony w warstwę elektroniczną. Ważność zostanie taka, jaka była – 10 lat, ale dzięki nowemu dokumentowi będziemy mogli podpisywać dokumenty elektronicznie.

Do kiedy można składać wnioski przez Internet?

Do końca sierpnia. Po tym czasie w życie wejdą nowe przepisy Unii Europejskiej, które wymuszą na nas udanie się do urzędu.

Nasze dokumenty tożsamości będą posiadać wzory odcisku palca. Znów będzie trzeba się własnoręcznie podpisać, co nie było wymagane przez kilka lat.

Ważne jest, abyśmy złożyli wniosek co najmniej 30 dni przed upływem ważności naszego dokumentu.

Dla posiadaczy profilu zaufanego złożenie takiego wniosku będzie banalnie proste. Wystarczy zalogować się na stronie obywatel.gov.pl. Konieczne jest dobre zdjęcie zapisane w formie komputerowej. Z nieodpowiednim zdjęciem nasz wniosek może zostać odrzucony. Warto udać się więc do profesjonalnego fotografa, który dokładnie wie, jakie zdjęcie trzeba wykonać do dokumentu.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: Wirtualna Polska, Inteligo PL, Computer World PL