in

Rodzice dostaną łącznie nawet 12 tys. zł na dziecko. Wystarczy złożyć wniosek, znamy szczegóły.

Rodzice mogą spodziewać się dodatkowego świadczenia 500 plus. Przegłosowana została ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Łącznie będzie można dostać nawet 12 tys. zł! Pod ustawą nie ma jeszcze tylko podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Znamy szczegóły.

Kto może ubiegać się o te pieniądze?

Dodatkowe 500 plus będzie przysługiwać na drugie i kolejne dziecko. Łącznie nie będzie można dostać więcej niż 12 tys. zł. Rodzice zadecydują, czy wolą otrzymywać co miesiąc 1000 zł przez rok, czy może 500 zł przez dwa lata.

„Ostatnia prosta. Parlament zakończył prace nad ustawą o #RodzinnyKapitałOpiekuńczy; teraz czeka ona już tylko na podpis Prezydenta RP. #Rodzina #PolskiŁad” — przekazuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Oprócz tego, że rodzice będą mogli decydować o sposobie pobierania kwoty, pieniądze będą mogły być przeznaczone na dowolne cele. Co trzeba zrobić, aby je dostać? Wystarczy złożyć wniosek do ZUS-u najwcześniej na 90 dni przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia, a najpóźniej 30 dni po tej dacie. Wniosek będzie możliwy do złożenia jedynie przez Internet.

Jak możemy dowiedzieć się z biznes.wprost.pl, ustawa, którą przegłosowano, zakłada także wsparcie dla żłobka. Mowa tutaj o dofinansowaniu dla dziecka w wieku do lat 3, które nie zostało objęte nowym świadczeniem opiekuńczym do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Kwota tego świadczenia będzie wynosić 400 zł miesięcznie.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to oddzielne świadczenie, które nie będzie kolidowało z Programem „Rodzina 500 plus”, świadczeniem Dobry Start, świadczeniami rodzinnymi czy też świadczeniami z funduszu alimentacyjnego, z pomocy społecznej czy z dodatkami mieszkaniowymi.

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym ma zacząć obowiązywać od stycznia 2022 roku.

Źródła: businessinsider.com.pl, biznes.wprost.pl, next.gazeta.pl