in

Rodzice muszą się pospieszyć. Chodzi o dodatkowe pieniądze na dzieci.

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, że zostały jeszcze ponad dwa miesiące na to, by złożyć wniosek o 300+. Postanowiła przypomnieć o tym Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dodatkowe pieniądze? Znamy szczegóły.

Dodatek z programu „Dobry start”

W miniony wtorek, 27 września, Prof. Gertruda Uścińska przypomniała rodzicom o składaniu wniosków o świadczenie 300 plus. Termin mija 30 listopada, dlatego lepiej zawczasu się tym zająć, aby go nie przegapić.

Jak przekazuje Uścińska, ZUS w tym roku przeznaczył na wyprawkę szkolną nawet 4,2 mln.

Pieniądze z programu „Dobry start” dostaną ci, którzy opiekują się dzieckiem i wystąpili do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka. W praktyce oznacza to, że dodatkowe pieniądze mogą przysługiwać matce, ojcowi, opiekunowi prawnemu dziecka lub też opiekunowi faktycznemu.

Co w przypadku dzieci, którymi opiekują się rodziny zastępcze? Również przysługują im dodatkowe pieniądze. Wniosek powinien złożyć rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Warto podkreślić, że dodatkowe 300 złotych przysługuje niezależnie od dochodów. Pieniądze można przeznaczyć np. na zakup podręczników, zeszytów, czy też sprzętów i innego wyposażenia. Świadczenie wypłacane jest jednorazowo i dotyczy przedziału wiekowego od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat.

Jak złożyć wniosek? Możemy to zrobić przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS. Szczegółowe informacje są możliwe do znalezienia na portalu PUE ZUS. Znajdziemy tam m.in. status obsługi wniosku. Wystarczy, że zalogujemy się na swoim profilu na portalu i przejdziemy do zakładki „Dobry start”.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródła: wiadomosci.onet.pl, www.money.pl, biznes.wprost.pl