in

Można dostać ponad 1400 zł. O tym świadczeniu wciąż wiedzą tylko nieliczni.

Zatrważający wzrost cen sprawia, że wielu Polaków nie radzi sobie finansowo w obecnej sytuacji. Z pomocą przychodzi świadczenie, o którym wciąż wie zaledwie garstka osób.

Kto może je otrzymać? Jakie warunki trzeba spełnić? O jakiej kwocie mowa? Znamy szczegóły, nie warto zwlekać!

Dodatek osłonowy

Od stycznia tego roku Polacy mogą ubiegać się o dodatek osłonowy. Jak wynika z doniesień „Faktu”, na ten moment wypłacono dodatki o łącznej wartości 2 mld zł. Warto podkreślić, że na ten cel przeznacza się 4 mld zł. Co zatem zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze? Jaki jest cel świadczenia?

Mowa o dodatku drożyźnianym, który ma złagodzić skutki inflacji. Otrzymane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel.

O dodatek mogą starać się gospodarstwa domowe, gdzie przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Tak prezentują się wysokości proponowanego przez rząd dodatku (szczegóły na www.gov.pl):

– jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
– gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
– gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
– gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Świadczenie to można otrzymać nawet w chwili, gdy kryterium dochodowe zostaje przekroczone. W tym wypadku dochodzi do pomniejszenia kwoty na zasadzie złotówka za złotówkę. Najmniejsza kwota, jaką można otrzymać, to 20 zł.

„Aby otrzymać dodatek osłonowy złóż wniosek do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa” – czytamy na gov.pl.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!