fot. freepik.com
in

Czyścisz uszy patyczkami higienicznymi? Po obejrzeniu tego wideo, już nigdy tego nie zrobisz

Większość ludzi nie używa prawidłowo patyczków higienicznych i wpycha je do wnętrza uszu, aby pozbyć się wosku. I chociaż może to być przyjemne, czyszczenie uszu za pomocą pałeczek do uszu jest dużym błędem, który może wyrządzić wiele szkód.

Czyszczenie uszu patyczkami higienicznymi

W tym filmie William H. Shapiro, audiolog i lekarz kliniczny z New York University, wyjaśnia, dlaczego wszyscy powinni trzymać się z dala od patyczków higiencznych. Używając ich wpychamy wosk głębiej do kanału dźwiękowego, pozostawiając wosk przylegający do błony bębenkowej, ograniczając w ten sposób jego zdolność wibrowania. Może to prowadzić nawet do utraty słuchu.

Wosk chroni ucho przed infekcjami i przedostawaniem się bakterii, a także nawilża przewód słuchowy.

Brak wystarczającej ilości wydzieliny łączy się więc z narażeniem na urazy, choroby i powikłania. Nieumiejętne wykorzystanie patyczków może doprowadzić do bólu ucha, pogorszenia słuchu, szumów usznych, zawrotów głowy czy dyskomfortu związanego z uczuciem zatkanego ucha.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Patyczki higieniczne tak naprawdę stworzono do usuwania zanieczyszczeń znajdujących się w zagłębieniach małżowiny usznej. W aptekach można znaleźć specjalistyczne środki w aerozolu lub krople, których zadaniem jest zmiękczanie, a następnie usuwanie zalegającej w uszach woskowiny.