fot. ©Webniusy
in

5 prostych zasad czyszczenia pralki. Brzydki zapach i pleśń znikną bez śladu.

Jeśli zdarzyło Ci się, że po wyjęciu prania, ubrania brzydko pachniały to oznacza, że Twoja pralka wymaga czyszczenia. W zakamarkach uszczelek, stojąca woda w wężach, zatrzymany w filtrach brud mogą powodować stęchły, brzydki zapach.

Jak zadbać o czystość pralki?

1. Drzwi

Zawsze po wyjęciu prania zostaw uchylone drzwi pralki. Dopływ świeżego powietrza pozwoli jej wyschnąć w środku i zapobiegnie rozkładowi bakterii.

2. Uszczelka bębna

Gumowa uszczelka bębna absorbuje pod wpływem siły odśrodkowej przedmioty, kartki i paprochy, które zawieruszyły się w kieszeniach ubrań. Znajdziesz tu guziki, monety, papierki, drobne przedmioty, kłaczki. Zbieraj je stamtąd regularnie i czyść uszczelkę, ponieważ te rzeczy plus woda to gwarancja brzydkiego zapachu.

3. Szufladka na detergenty

Szufladka na proszek także staje się siedliskiem brudu i pleśni. Nie pobrany proszek czy płyn i resztki stojącej wody sprawią, że szybko rozwijają się tu grzyby i pleśnie. Należy regularnie myć szufladkę, a po praniu odsuwać ją by ułatwić dostęp powietrza. Szufladkę możesz umyć w zmywarce.

4. Wyczyść wnętrze pralki

Środek pralki także warto wymyć raz na miesiąc. Resztki brudu i proszku mogą zalegać w pralce, zakamieniać i sprzyjać rozwojowi bakterii i stęchłemu zapachowi. Warto raz na miesiąc, dwa puścić pranie bez ubrań wsypując 7-8 łyżek kwasku cytrynowego lub octu. Włącz program wysokiej temperatury 90 stopni.

5. Filtr

Bardzo ważne jest by regularnie oczyszczać filtr. Średnio około 2 miesiące wystarczy by wymagał wyczyszczenia. Filtr na ogół znajduje się na dole pralki po lewej lub prawej stronie.

Połóż szmatkę na podłodze pod pralką, aby wchłonęła wodę, której trochę wypłynie po otwarciu pokrywy filtra. Otwórz pokrywę, wyjmij sito i odłóż je na bok. Usuń brud, umyj sitko pod bieżącą wodą i załóż z powrotem.

Jeśli masz zwierzę, które ma długą sierść i regularnie lnieje, Twój filtr zapewne będzie wymagał częstszego czyszczenia.

Dbaj o swoją pralkę i podziel się z innymi tymi radami!