fot. freepik.com
in

9 rzeczy, których lepiej nie wkładać do pralki – To może ją poważnie uszkodzić!

Dziś trudno sobie wyobrazić życie bez pralki, dzięki której oszczędzamy czas i energię, którą włożylibyśmy w ręczne pranie. Jest to z pewnością jedno z najczęściej używanych urządzeń w domu. Ważne jest zatem, aby o nie dbać. Co zrobić, aby pralka jak najdłużej spełniała swoją funkcję? Wszystko to zależy od nas!

Czego nie wkładać do pralki?

Ważne jest to, co wkładamy do pralki. Niektóre rzeczy mogą ją poważnie uszkodzić lub zwyczajnie nie nadają się do prania w pralce z różnych powodów. O jakich mowa?

Buty

fot. freepik.com

Po pierwsze, pranie obuwia nie gwarantuje jego idealnej czystości: z reguły plamy pozostają na sznurowadłach i można je usunąć tylko ręcznie. Po drugie, jeśli niektóre części trampek są wykonane z delikatnej tkaniny, mogą zostać uszkodzone podczas procesu prania. Jeśli i tak zdecydowałeś się umyć buty w pralce, lepiej jest umieścić je w starej niepotrzebnej poszewce na poduszkę lub w innej torbie z tkaniny, używając opcji prania z minimalną liczbą obrotów.

Poszewki

Poszewki na poduszki lub sofy są często szyte z delikatnych tkanin, a ponadto ich szwy mogą się rozdzielić podczas długiego prania. Zanim włożymy poszewki do pralki, warto zapoznać się z instrukcją ich prania i pielęgnacji!

Przedmioty metalowe

Koniecznie sprawdź kieszenie przed praniem w poszukiwaniu przedmiotów, które mogłyby zatkać filtr urządzenia i go uszkodzić. Jeśli rzeczy mają metalowe części, guziki i zamki błyskawiczne, lepiej prać je w specjalnych torbach lub poszewkach na poduszki.

Rzeczy z koronkowym wykończeniem

Bielizna, serwetki lub obrusy z koronkowymi elementami najlepiej prać ręcznie. Jeśli chcesz przywrócić pierwotną biel tych rzeczy, zaleca się zanurzenie ich w roztworze wody i soli (2 łyżki sody na 1 litr wody).

Nakrycie głowy z daszkiem

W wyniku długotrwałego wirowania daszki na głowie mogą ulec deformacji. Takie rzeczy lepiej prać ręcznie.

Stanik

Podczas mycia stanika w pralce może dojść do jego deformacji, która może również wypaść z produktu i uszkodzić części pralki. Lepiej nie ryzykować i prać ręcznie te części ubrania.

Jedwab

fot. freepik.com

Pomimo faktu, że wiele pralek ma możliwość prania rzeczy z delikatnych tkanin, nadal lepiej jest oddawać drogie produkty jedwabne do czyszczenia na sucho lub robić to samemu.

Ściereczki z mikrofibry

Producenci serwetek z mikrofibry nie zalecają prania ich w pralce, ponieważ przez to tracą one właściwości wchłaniające.

Zmiękczacz wody

Standardowe środki zmiękczające wodę mogą zatkać części maszyny i poplamić ubrania. Spróbuj zastąpić je kwasem cytrynowym rozpuszczonym w wodzie. Do jednego prania wystarczy zaledwie 10 gramów kwasu cytrynowego.

Podziel się tymi ważnymi wskazówkami ze swoimi znajomymi na Facebooku!