fot. pixabay, youtube/@rytz5873
in

Turysta upamiętnił swoją wizytę na zabytku UNESCO. Grozi mu nawet 5 lat więzienia

Zwiedzający Rzym, niejaki Ivan Dimitrov, postanowił upamiętnić swoją wizytę na jednym z najbardziej znanych zabytków świata, Koloseum (chronionego miejsca światowego dziedzictwa UNESCO), w sposób, który wzbudził oburzenie na całym świecie.

Brytyjczyk zniszczył zabytek

Jak wynika z materiałów filmowych, które obiegły internet, mężczyzna kluczykami wyrył datę i imiona – „Ivan + Hayley 23/6/23” – na cegłach 2000-letniego zabytku. Film, który wybił się w mediach społecznościowych, został pierwotnie opublikowany przez amerykańskiego youtubera, Ryana Lutza. Materiał ukazuje moment, gdy mężczyzna, identyfikowany później jako 27-letni instruktor fitness z Bristolu, niszczy zabytek pod czujnym okiem towarzyszącej mu kobiety. Gdy mężczyzna zauważył, że jest obserwowany, odwrócił się i spojrzał z uśmiechem w kamerującego Ryana, który komentował jego zachowanie:

„Czy ty jesteś poważny, człowieku? To jest chore. Idiota.”

Działanie Dimitrova wywołało falę oburzenia w sieci, pojawiły się liczne komentarze wyrażające nadzieję, że sprawca zostanie odnaleziony i ukarany za swoje czyny.

Włoski minister kultury komentuje

Gennaro Sangiuliano, włoski minister kultury, skomentował: „Ten czyn był obrazą dla każdego, kto na całym świecie ceni archeologię, zabytki i historię.”

Dimitrov twierdzi, że nie zdawał sobie sprawy z wieku zabytku, obecnie znajduje się pod lupą śledczych za zniszczenie dziedzictwa kulturowego. Grozi mu grzywna w wysokości od 2 500 do 15 000 euro oraz kara więzienia od dwóch do pięciu lat.
 

Przeprosiny po fali krytyki

Dimitrov wystosował list z przeprosinami do Roberto Gualtieri, burmistrza Rzymu. W liście, opublikowanym przez Il Messaggero, napisał:
 
„Chciałbym wyrazić moje szczere i głębokie przeprosiny dla Włochów i całego świata za szkodę wyrządzoną skarbowi, który de facto jest dziedzictwem całej ludzkości.”

Pochwalił także tych, którzy z „poświęceniem, troską i poświęceniem strzegą niewycenionej wartości historycznej i artystycznej Koloseum”. Dimitrov dodał: „Z głębokim zażenowaniem dowiedziałem się o starożytności monumentu dopiero po tym, co niestety się stało.”

Policja wyjaśniła, że dziewczyna Dimitrova nie jest przedmiotem śledztwa. „To tylko ten mężczyzna jest oskarżony o niszczenie Koloseum, ona nie jest częścią śledztwa,” powiedział oficer Carabinieri dla The Telegraph. „Odnajdziemy ich za pomocą współpracy policyjnej na arenie międzynarodowej i odbędzie się proces.”

Film ukazujący niszczenie tak cennego zabytku doprowadziło do ogólnonarodowego i międzynarodowego oburzenia. Zdarzenie to stanowi przypomnienie dla wszystkich o konieczności szanowania i zachowania zabytków kulturowych dla przyszłych pokoleń.
 
Źródło: Il Messaggero, The Telegraph