in

Schwytano snajperkę, strzelała nawet do cywilów. Aż ciężko uwierzyć, kim była w przeszłości

W ostatnim czasie głośno zrobiło się na temat serbskiej snajperki o pseudonimie Bagira. Została ona schwytana. Walczyła w Ukrainie na terytorium tzw. separatystycznych republik ludowych od 2014 roku. Wcześniej była… zakonnicą.

Informacja o schwytaniu kobiety pojawiła się na Twitterze Ukraińskich Sił Zbrojnych w miniony piątek i w momencie przykuła uwagę internautów.

Snajperka i była zakonnica

Bagira pochodzi z Serbii i walczy dla Rosji. Tak naprawdę nazywa się Danijela Lazović. Jak wynika z doniesień „Daily Mail”, zabiła ona 40 Ukraińców, wśród których znaleźli się także cywile. Ludzie, którzy z nią walczyli, postanowili ją porzucić.

„Zostawili mnie. Widzieli, że jestem ranna, mieli szansę mnie podnieść, ale po prostu wyparowali w nadziei, że umrę” — mówiła snajperka, cytowana przez portal groundreport.in.

Kobieta w młodości miała trenować piłkę ręczną. Żeby w pełni poświęcić się swojej pasji, przeniosła się z rodzinnej Gornji do miasta Golubac. Tam ostatecznie wstąpiła do klasztoru i nazwano ją Ksenija.

„Często jeździła do Belgradu, choć nikt nie wiedział dlaczego. Podobno przebywała u koleżanki. Gdy tylko opuszczała klasztor, zdejmowała szaty i zachowywała się zupełnie inaczej” — czytamy na portalu faktor.ba.

Później w jej życiu pojawił się przemysł narkotykowy, przez co trafiła do więzienia. Gdy wyszła na wolność, wyjechała z Serbii i zaczęła zupełnie nowe życie – bez rodziny i przyjaciół.

„Udała się na tereny wschodniej Ukrainy, do miejscowości Śnieżnoje. […] Lazović wstąpiła do piechoty, a później trafiła do plutonu specjalizującego się w zestrzeliwaniu dronów. Brała udział w kilku akcjach zbrojnych w rejonie Donbasu, gdzie rozwijała umiejętności snajperskie” — przekazywał rozmówca serbskiego dziennika „Blic”.

Pseudonim „Bagira” nawiązuje do czarnej pantery z „Księgi dżungli”, zbioru opowiadań Rudyarda Kiplinga.

Źródła: onet.pl, Twitter, „Daily Mail”, groundreport.in, „Blic”, faktor.ba