in

Alert w całej Polsce. Żołnierze postawieni w stan podwyższonej gotowości.

Sytuacja pogodowa w ostatnim czasie stała się niebezpieczna. Istnieje wysokie ryzyko wystąpienia kolejnych groźnych nawałnic, dlatego też Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podjął decyzję o postawieniu żołnierzy WOT w całym kraju w stan podwyższonej gotowości.

Burze i nawałnice atakują całą Polskę. W odpowiedzi na dynamiczne zmiany pogody, minister Błaszczak zdecydował podwyższyć gotowość Wojsk Obrony Terytorialnej.

– “Do pomocy mieszkańcom w każdej chwili mogą ruszyć m.in. żołnierze z odpowiednim sprzętem ratowniczym i medycy” – poinformował Błaszczak w piątek we wpisie na Twitterze.

Taki stan będzie obowiązywał do północy 18 lipca. Komunikat obowiązuje żołnierzy – medyków i stanowiących obsługi: pił spalinowych, łodzi desantowych, pomp, cystern na wodę, agregatów prądotwórczych, autokarów oraz dronów rozpoznawczych. Te osoby mają stawić się w najbliższej jednostce w czasie nie dłuższym niż 12 godzin od wydania decyzji ministra.

– “Żołnierze będący druhami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz żołnierze – medycy będący na dyżurach w służbie zdrowia, są zwolnieni ze stawiennictwa, ze względu na wykonywanie działań antykryzysowych w swoich instytucjach” – podkreślono w komunikacie. Formacja WOT w całej Polsce liczy ponad 20 tys. żołnierzy.

Źródło: PAP, twitter