fot. freepik
in

8 sygnałów zbliżającego się ataku serca, które pojawiają się już miesiąc przed zawałem.

Atak serca jest przerażający, zwłaszcza, że często trudno jest przewidzieć, kiedy i kogo spotka. Ale nie ma potrzeby, aby żyć w ciągłym strachu, wystarczy, że będziesz zwracał uwagę na te kluczowe sygnałów.

Oto 8 oznak, które pojawiają się już na miesiąc przed zawałem:

1. Ból brzucha

Jeśli zauważyłeś, że twój żołądek Ci doskwiera (mogą to być mdłości, ból, czy wzdęcia), powinno to zwrócić Twoją uwagę. Bóle brzucha przed atakiem serca mają charakter epizodyczny, co oznacza, że łagodnieją, a następnie na krótko się nasilają.

2. Bezsenność

Trudności z zasypianiem, utrzymywaniem snu lub budzenie się bardzo wcześnie może być oznaką bezsenności. Bezsenność wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem zawału serca lub udaru, zwłaszcza u kobiet.

3. Niezwykłe zmęczenie

Czujesz się zmęczony, nawet jeśli spałeś wystarczająco długo? To niezwykłe zmęczenie jest jednym z głównych objawów wskazujących na zbliżający się atak serca.

Takie zmęczenie nie spowodowane aktywnością fizyczną lub umysłową i wzrasta pod koniec dnia. Zwróć uwagę, jeśli wykonywanie prostych zadań, takich jak branie prysznica, jest dla Ciebie bardzo męczące.

4. Wypadanie włosów

Jednym z najbardziej widocznych objawów choroby serca jest utrata włosów na czubku głowy. Najczęściej dotyczy to mężczyzn po 50. roku życia, ale niektóre kobiety mogą również należeć do grupy ryzyka.

5. Nieregularny puls

Arytmia (nieregularne bicie serca) lub tachykardia (zwiększona częstość akcji serca) mogą pojawić się nagle i często trwają 1-2 minuty. Jeśli to nie zniknie, możesz odczuwać zawroty głowy i ekstremalne zmęczenie, w takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

6. Duszność

Nie jesteś w stanie wydobyć głębokiego oddechu, oddech się spłyca, sapiesz, przy byle wysiłku, czujesz się zmęczony i masz zawroty głowy. Ten objaw pojawia się nawet do 6 miesięcy przed zawałem.

7. Zwiększona potliwość

Często dokucza kobietom przechodzącym menopauzę, jednak te uderzenia gorąca mogą sygnalizować coś znacznie gorszego. Zwróć uwagę na jakiekolwiek objawy grypopodobne, wilgotną skórę lub potliwość występujące niezależnie od temperatury powietrza lub wysiłku fizycznego.

8. Bóle w klatce piersiowej

Największym i najbardziej znanym objawem jest silny ucisk w jednym lub obu ramionach, szczęce, szyi, ramionach lub klatce piersiowej. U mężczyzn objaw ten należy do najważniejszych, wczesnych oznak zbliżającego się zawału serca, którego nie należy lekceważyć. Dotyka tylko 30% kobiet.