Często nie zdajemy sobie sprawy, że odczuwany ból wiąże się także z naszą psychiką. Najgorsze dla naszego zdrowia są stres, troski i problemy. Kiedy sobie z nimi nie radzimy, nasz organizm wysyła nam sygnały, żebyśmy dali sobie odpocząć. Przygotowaliśmy listę ośmiu, najczęściej występujących dolegliwości, które wywołujemy swoimi emocjami. Podpowiemy też, jak im zapobiegać.
8 rodzajów bólu, które wywołują emocje
Ból głowy
Pojawia się najczęściej przy długotrwałym stresie lub lęku. Aby zneutralizować nieprzyjemne skutki, powinniśmy wykorzystać naturalne techniki relaksacyjne. Stres możemy wyładować też przez ćwiczenia fizyczne, albo odwrócić uwagę od problemów poprzez czytanie lub jogę.
Ból karku
Ból karku często jest efektem napięcia mięśniowego, które może być wywołane stresem. Psychologicznie, może to być związane z noszeniem „ciężaru” emocji, takich jak zmartwienia czy poczucie winy. Istnieją teorie, które sugerują, że nierozwiązane konflikty emocjonalne mogą przyczyniać się do wzmożonego napięcia w karku, ale twierdzenie, że chodzi głównie o „przebaczenie” sobie lub innym, jest bardziej metaforyczne
Ból ramion
Ból w ramionach odczuwają osoby, które nie potrafią wyrzucać z siebie złych emocji. Przez to są kumulowane i przez to odczuwamy dolegliwości. Musimy nauczyć się okazywać każde emocje, a nie kumulować je w sobie. Również w tym przypadku ćwiczenia fizyczne oraz techniki relaksacyjne mogą pomóc złagodzić napięcie.
Ból górnej części kręgosłupa
Niestety na ten ból ciężko coś poradzić. Pojawia się przede wszystkim przez uczucie bycia samotnym, niedocenianym i niekochanym.
Ból dolnej części kręgosłupa
Ból w dolnej części pleców często jest związany z niepokojem, a jednym z częstych stresorów są finanse. Badania wskazują, że chroniczny stres finansowy może nasilać objawy bólowe w tej części kręgosłupa
Ból łokcia
Jeśli odczuwasz sztywnienie łokcia, oznacza to, że zbyt „sztywno” podchodzisz to życia. Postaraj się nie narzucać na siebie tyle obowiązków i rygoru. Wprowadź trochę spontaniczności i swobody, a ból łokcia minie. Długotrwałe napięcie emocjonalne może prowadzić do wzmożonego napięcia mięśni, co może objawiać się dyskomfortem w różnych częściach ciała, w tym w łokciach.
Ból ręki
Pojawia się, gdy nie możemy okazać emocji w taki sposób, jaki byśmy chcieli. Innym powodem są nieodpowiednie relacje z ludźmi, na które nie mamy wpływu. Najlepszym sposobem na tę dolegliwość może być po prostu poznanie nowych ludzi.
Związek bólu ręki z emocjami, choć możliwy, nie jest tak dobrze udokumentowany jak w przypadku innych części ciała. Bardziej prawdopodobną przyczyną są fizyczne obciążenia, takie jak nadmierne użytkowanie mięśni lub problemy z układem mięśniowo-szkieletowym.
Ból biodra
Istnieją teorie, zwłaszcza w obszarach medycyny alternatywnej, które sugerują, że biodra mogą przechowywać stres emocjonalny, szczególnie związany z lękiem przed zmianą lub niepewnością. Choć nie ma bezpośrednich dowodów naukowych, wiele osób korzysta z ćwiczeń takich jak joga, aby złagodzić ból bioder, co może mieć korzystny wpływ na zmniejszenie napięcia.
Jeśli zauważyłeś, że ktoś z Twoich znajomych skarży się na podobne bóle, koniecznie pokaż mu ten artykuł.