fot. freepik.com
in

Byli w szoku, gdy 6-letni syn nagle zaczął mówić jak roczne dziecko. Wizyta u dentysty zmieniła wszystko.

Każde pierwsze dziecko budzi największą ekscytację rodziców; od pierwszego kroku do pierwszego słowa, wszystkie postępy w rozwoju, są absolutnym wydarzeniem.

I choć nie są to zawody, wiadomo, że rodzice nieustannie porównują swoje dziecko z innymi i stresują się, gdy ich potomek nie rozwija się w takim samym tempie, jak inne dzieci.

U 6-letniego Masona Motza z Katy w Teksasie wykryto tętniaka mózgu, gdy miał zaledwie dziesięć dni. Niezwłocznie wykonano operację, ale nigdy nie było wiadomo czy tętniak nie pozostawi po sobie jakiś śladów.

Mason nie zaczął mówić w wieku, w którym jego rówieśnicy robili szybkie postępy w rozwoju mowy.

W poradni logopedycznej rodzice Masona usłyszeli diagnozę zespołu Sotosa, rzadkiego zaburzenia genetycznego, które wpływa na wzrost i rozwój. Jego rodzice wierzyli, że to tętniak mózgu, był powodem opóźnienia mowy.

Mason był w stanie wypowiedzieć początek słowa a jego rodzice, Dalan i Meredith, domyślali się, co próbuje im powiedzieć.

 

Ale wszystko zmieniło się po wizycie u dentysty

W 2017 roku, kiedy Mason miał sześć lat Mason został zabrany na rutynową wizytę do swojej dentystki Amy Luedemann-Lazar. Stomatolog wykonując rutynową procedurę dokonała niezwykłego odkrycia.

Doktor Luedemann-Lazar zauważyła, że tkanka pod językiem była przytwierdzona blisko końca języka, uniemożliwiając mu swobodne poruszanie.

Za zgodą rodziców Masona wykonała zabieg laserowy podcięcia wędzidełka. Procedura trwała dziesięć sekund.

Mógł mówić jak czterolatek

Niemal od razu po powrocie do domu jego rodzice usłyszeli, jak Mason mówi: „Jestem głodny, jestem spragniony, czy możemy obejrzeć film?”

Jego rodzice, którzy nigdy wcześniej nie słyszeli, by ich syn mówił prawidłowo, nie mogli uwierzyć własnym uszom, gdy nagle rozmawiał z nimi zupełnie normalnie.

Zaledwie kilka godzin wcześniej Mason rozmawiał na poziomie roczniaka. Po operacji mówił jak czteroletnie dziecko.

Lekarze przewidują że w wieku 13 lat dogoni swoich rówieśników.

Obejrzyj poniższy klip, aby dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym odkryciu stomatolożki. Kto wie, ile czasu zajęłoby diagnozowanie problemów Masona, gdyby nie ona?
Podziel się tym artykułem ze znajomymi może jakiś rodzic zmaga się z podobnym problemem.