in

Po czym poznać, że nadchodzi śmierć? Oto kilka najczęstszych znaków

Czy wiecie, co może być zwiastunem śmierci? Wciąż zdają sobie sprawę z tego tylko nieliczni. Medycy postanowili rozwiać wątpliwości. Znamy szczegóły.

Po tym poznasz, że nadchodzi śmierć

Jak się okazuje, organizm człowieka może wysyłać konkretne znaki na kilka lub nawet kilkanaście godzin przed śmiercią.

„Najważniejszą rzeczą, jaką odbiera umieranie, jest kontrola nad sobą samym i nad własnym życiem. To dla człowieka rzecz straszna” – wyjaśnia Karolina Sawka, psychoterapeutka i psychoonkolog w rozmowie z Medonetem.

Umierający może zachowywać się inaczej niż zwykle, np. sprawiać wrażenie nieobecnego lub unikać kontaktu wzrokowego. Często przed śmiercią dana osoba zaczyna się „oddalać” od swoich bliskich.

„W ostatnich miesiącach życia przede wszystkim zmniejsza się zainteresowanie światem zewnętrznym. Chory rozmyśla nad swoim życiem, wspomina i ocenia, jak żył, czego żałuje, a z czego jest dumny. Stara się też doprowadzić do końca niepozałatwiane sprawy” – podkreśla doc. Małgorzata Krajnik z Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej CM UMK.

Oprócz tego często pojawiają się skrajne emocje – jedni zaczynają milczeć, a drudzy stają się wybuchowi. Poza tym umierający może prosić o to, by pomóc mu w prostych czynnościach, np. założeniu skarpetek czy otwarciu okna.

Przed zgonem niejednokrotnie dochodzi do halucynacji. Umierający może zacząć rozmawiać z ludźmi, których nie ma w pobliżu, a także widzieć „światło w tunelu” (takie zjawisko pojawia się w wyniku wyładowań elektrycznych w komórkach nerwowych).

Umierający czasem także czują, że „nadszedł na nich czas”.

„Warto zdawać sobie również sprawę z faktu, że nie da się w pełni przygotować na śmierć. Nie musimy też wszystkiego rozumieć i wszystkiego wiedzieć. Zdjęcie z siebie tej presji może bardzo pomóc” – tłumaczy Karolina Sawka w rozmowie z Medonetem.

Źródła: kobieta.wp.pl, www.medonet.pl