fot. ©Webniusy
in

Mogą zapukać do Twojego domu. Chodzi o ZUS, lepiej być przygotowanym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydaje istotne ostrzeżenie dla seniorów dotyczące ich bezpieczeństwa. Przestępcy nieustannie szukają sposobów na wykorzystanie wątku trzynastych emerytur, aby uzyskać różne korzyści, dlatego bardzo ważne jest, aby postępować z najwyższą ostrożnością.

W ostatnim czasie ZUS podjął szereg działań, aby przeciwdziałać oszustwom, które dotyczą wypłat emerytur i rent dla seniorów. W wyniku tego, ZUS przesłał bardzo ważny sygnał do wszystkich swoich klientów, szczególnie osób starszych, aby zachęcić ich do ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.

Uwaga na oszustów

„Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach i nie proponują płatnych usług. Niestety ciągle się zdarza, że osoby podszywające się pod pracowników ZUS proponują szybkie załatwienie formalności” – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, cytowany przez PAP.

Osoby starsze są często ofiarą oszustw, w tym także tych związanych z wypłatami emerytur i rent. Oszuści często podszywają się pod pracowników ZUS, aby wyłudzić od seniorów dane osobowe lub pieniądze. W obecnych czasach, gdy temat trzynastych emerytur jest na ustach wielu ludzi, oszuści mogą wykorzystać go jako pretekst do dokonania przestępstwa.

„Przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobieramy również żadnych opłat i nie żądamy żadnych gratyfikacji finansowych” – tłumaczy przedstawiciel ZUS.

Dlatego też ZUS apeluje do seniorów, aby byli bardzo ostrożni w kontaktach z nieznajomymi i nigdy nie ujawniali swoich danych osobowych lub numerów kont bankowych osobom, którym nie ufają. Wszelkie podejrzane sytuacje powinny być natychmiast zgłaszane do odpowiednich organów.

Ostrzeżenie ZUS jest bardzo ważne i powinno być traktowane z najwyższą powagą. Seniorzy powinni pamiętać, że ich bezpieczeństwo jest najważniejsze i że nigdy nie powinni ulegać presji osób, które chcą od nich uzyskać informacje lub pieniądze. Dlatego warto przestrzegać zasad ostrożności i nigdy nie udostępniać swoich danych osobowych lub finansowych osobom, którym nie ufamy.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło:o2.pl