fot. ©Webniusy
in

ZUS zaczyna rozsyłać listy do Polaków. Lepiej dobrze przeanalizuj te dokumenty

Według doniesień portalu „Fakt”, w kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpocznie wysyłkę specjalnych listów do seniorów. W listach znajdą się informacje o kwocie świadczenia po waloryzacji oraz o przyznanej „trzynastce”. Z całą pewnością warto przeanalizować uważnie treść takiego pisma od ZUS.

Zgodnie z informacjami, wszyscy seniorzy już otrzymali zwaloryzowane emerytury. Teraz nadszedł czas na wypłatę tzw. „trzynastek”. Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na dzień 31 marca 2023 roku miały prawo do wypłaty emerytury lub renty.

W kwietniu ZUS rozesłał jednak nie tylko „trzynastki”, ale również listy z dwoma bardzo ważnymi informacjami.

„Decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu trzynastki seniorzy otrzymają w jednej przesyłce pocztowej” – przekazała prezes ZUS prof. Gertura Uścińska.

Jeśli otrzymasz taki list, nie wyrzucaj go na śmietnik. Warto dokładnie przeczytać treść pisma od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy ZUS właściwie obliczył nową wysokość świadczenia i czy zgadza się kwota „trzynastki”.

Kiedy opłaca się przejść na emeryturę w 2023 roku?

Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego wskazał dla „Fakt.pl”, że kwiecień, maj i czerwiec to niewłaściwe miesiące na złożenie wniosku o emeryturę. Te osoby, które mogą, powinny poczekać do lipca. Dlaczego? Ze względu na roczną waloryzację zebranych składek, która odbywa się w połowie roku. Jeśli przejdziesz na emeryturę w lipcu, możesz zyskać nawet około 200 zł więcej.

Warto więc przemyśleć tę decyzję i skonsultować ją z ekspertami.

Źródło: fakt.pl, o2.pl