in

Gigantyczny żółw z ZOO był w krytycznym stanie. Gdy lekarze odkryli co w sobie krył, złapali się za głowę

Ten ogromny żółw, który żył w jednym z zoo w Tajlandii, po operacji otrzymał nowy przydomek. 25-letniego gada nazwano Skarbonka.

Zoo znajduje się w prowincji Chonburi i każdego dnia odwiedza je ogromna liczba turystów. Na naszej planecie nie ma tak wielu zielonych żółwi morskich i uważa się je za gatunek zagrożony.

Personel zoo zauważył, że żółw zachowywał się ostatnio dziwnie i pływał, pochylając się po swojej prawej stronie. Postanowiono zbadać gada i zrobić zdjęcie rentgenowskie. Widząc to zdjęcie, lekarze weterynarii byli przerażeni – żołądek żółwia był wypełniony okrągłymi i płaskimi ciałami obcymi.

Postanowiono operować żółwia i usuwać przedmioty z jego żołądka. W tym celu do zoo przybyli specjaliści z University of Chulalongkorn (Bangkok).

Operacja trwała długie 7 godzin, w wyniku czego z gada wyjęto dwa haczyki rybackie i 915 metalowych monet o łącznej wadze 5 kilogramów!

Żółwia nazwano Omsin, co po polsku oznacza „skarbonkę”.

 
Faktem jest, że w Tajlandii od wielu stuleci istnieje tradycja, zgodnie z którą ludzie muszą wrzucać monety do zbiornika z żółwiami morskimi, aby żyć na tym świecie tak długo, jak to możliwe. Tajowie przestrzegali tej tradycji i odwiedzając zoo, wrzucali monety do wody, w której żył żółw. Wielu turystów zrobiło to samo. Żółw pił wodę i połykał z nią monety.

 
Początkowo wydawało się, że poświęcona praca zespołu uratuje Skarbonkę, ale dalsze działania wykazały, że żółw wciąż cierpiał z powodu problemów jelitowych.

Mamy nadzieję, że jej odejście będzie przypomnieniem dla nas wszystkich, abyśmy zastanowili się dwa razy zanim wrzucimy jakieś przedmioty w miejsca, w których żyją zwierzęta. Udostępniajcie to dalej!

Foto: SAKCHAI LALIT / AP