in

Ponad 19 tys. żołnierzy musiało stawić się w trybie pilnym. Sytuacja coraz bardziej niepokoi.

Żołnierze musieli natychmiast stawić się w swoich jednostkach. Powołanych jest ponad 19 tys. – ta liczba robi wrażenie. Nie ma wątpliwości co do tego, że sytuacja jest bardzo poważna i wymaga podjęcia radykalnych kroków. To pierwsza taka sytuacja, że wszyscy żołnierze tej formacji zostali wezwani.

Jak informuje portal wydarzenia.interia.pl, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) musieli nagle stawić się w brygadach. Chodzi o jedną, bardzo ważną rzecz.

Żołnierze dostali pilne wezwanie

Powołano ponad 19 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak wytłumaczył PAP rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Marcin Kowal, powodem jest „potrzeba uzupełnienia wybranych kompetencji przez cały stan osobowy oraz dokonanie synchronizacji działań w ramach operacji Trwała Odporność do końca 2020 roku”, jak podaje wydarzenia.interia.pl.

Rzecznik stwierdził również, że „dynamiczny przyrost ilości zakażonych stał się punktem, który formalnie uruchomił dodatkowe zaangażowanie Sił Zbrojnych do wsparcia działań przeciwepidemicznych”.

Do tej pory w operacji brało udział ponad 2,2 tys. żołnierzy. Teraz dodatkowo będzie to ponad 19 tys. żołnierzy, czyli 84 proc. stanów osobowych.

Odbyły się już szkolenia dla blisko tysiąca żołnierzy, przygotowujące ich do walki z pandemią koronawirusa.

„Żołnierzom WOT w czasie obecnego powołania zostały też wydane plecaki medyczne do całodobowej dyspozycji. Otrzymali je ci żołnierze, którzy posiadają kompetencje co najmniej na poziomie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy z poleceniem dysponowania nimi w domu, pracy oraz w czasie innych czynności codziennych” — informuje por. Kowal, jak cytuje portal.

Docelowo w walkę z koronawirusem ma być zaangażowanych 20 tys. żołnierzy.

Poza żołnierzami WOT mowa również o żołnierzach zawodowych z jednostek z innych rodzajów sił zbrojnych. Każdy z nich ma za zadanie wesprzeć Polską Policję w walce z epidemią, np. kontrolować przebiegi kwarantann lub dowozić ludziom środki niezbędne do życia.

Źródło: wydarzenia.interia.pl, PAP