in

Wielkie zmiany już od 1 marca. Na tę wiadomość czekało mnóstwo Polaków.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ogromne zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 marca. Chodzi o restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Powoli będziemy mogli o nich zapominać.

Jakie obostrzenia z nami zostaną? Czego możemy się spodziewać? Znamy szczegóły, wszystko już postanowione.

Znoszenie restrykcji

Mateusz Morawiecki przekazał, że zniesione zostaną wszystkie obostrzenia z wyjątkiem izolacji i kwarantanny dla domowników, kwarantanny przyjazdowej i noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

„Mamy nadzieję, że sytuacja będzie się normalizować” – podkreślił.

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 456 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego (3394), wielkopolskiego (2939), kujawsko-pomorskiego (2161), zachodniopomorskiego (1421) oraz śląskiego (1407).

Co stanie się już 1 marca? Polacy będą mieli do czynienia z licznymi zmianami.

„Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach – tam, gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski” – wyjaśnił premier Morawiecki.

„Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania” – dodał.

Reszta obostrzeń również zostanie zniesiona, ale w swoim czasie. Wszystko jest konsultowane ze specjalistami zajmującymi się koronawirusem.

„To są oczywiście też restrykcje, które w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali się znosić – zawsze konsultujemy te decyzje ze specjalistami, w tym przypadku chodzi o Radę ds. Covid, która działa w nowej formule. Wczoraj odbyło się spotkanie i dyskutowaliśmy m.in. na ten temat” – poinformował Niedzielski.

Szef MZ zaznaczył, że „trend spadkowy jest bardzo silny”.

„W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami nawet powyżej 30 proc. z tygodnia na tydzień i to spowodowało, że tak jak szybko osiągnęliśmy apogeum V fali, tak szybko redukuje się liczba zakażeń” – dodał.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

źródło: tvp.info, pap