fot. twitter/@nnfrbusiness
in

Opublikowała zdjęcie 5-złotówki, w sieci aż zawrzało. „To jest w tym kraju karalne”

Pewna użytkowniczka Twittera zniszczyła pięciozłotówkę. Pochwaliła się tym innym użytkownikom, jednak ci wrócili jej uwagę na to, że zrobiła coś zabronionego i może ponieść za to surowe konsekwencje.

Czy rzeczywiście niszczenie gotówki jest niedozwolone? Co mówią na ten temat polskie przepisy? Znamy odpowiedź!

Zniszczyła 5 zł – grozi jej kara?

Gdy tylko do sieci trafiło zdjęcie zniszczonej monety, internauci ostrzegli kobietę przed tym, co zrobiła. Użytkowniczka podkreśla, że „środek wchodzi normalnie i moneta jest jak nowa”, a więc nie zamierza jej wymieniać. Czy jednak zrobiła coś zakazanego?

W sieci aż zawrzało. Niektórzy pisali, że taka moneta ma wartość kolekcjonerską, a inni – że jest fałszywa, skoro udało się wyjąć środek. Znalazła się też spora grupa osób, która jest zdania, że kobieta nie powinna się tym chwalić w Internecie.

„Uważałabym z takimi tweetami, bo to czyn karalny i różnie bywa” – czytamy.

„To jest w tym kraju karalne”

„Nie chwal się, bo to czyn karalny. Te pieniądze nie są twoje” – piszą internauci.

Czy rzeczywiście jest to zabronione? Nie istnieje żaden przepis, który o tym mówi. Oczywiście mowa o banknotach i monetach, które są nasze, bo jeśli chcemy zniszczyć cudzą własność – wtedy podlega to karze.

Kary może spodziewać się także osoba, która przerobi banknot albo monetę tak, aby imitowała środek o innym nominale. Wtedy mamy do czynienia z przestępstwem.

W przypadku niszczenia własnych pieniędzy nie grożą nam żadne konsekwencje. Dlaczego zatem tylu internautów ostrzegało przed tym kobietę? Wszystko przez czasy PRL, kiedy to niszczenie gotówki uznawano za znieważenie godła państwowego, umieszczonego na banknotach i monetach.

Podziel się tą ciekawostką z innymi!

Źródło: money.pl