in

Lada chwila całkowite zniesienie obostrzeń? Niedzielski podał termin.

Pandemia koronawirusa cały czas daje się we znaki. Niemal każdego dnia Ministerstwo Zdrowia informuje o dużej ilości zakażeń w naszym kraju. Rząd zapowiedział jednak zmianę strategii działania i wciela ją właśnie w życie. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

W dniu dzisiejszym poinformowano o 12 695 nowych zakażeniach oraz 178 zgonach z powodu COVID-19, najwięcej z województw: mazowieckiego (2181), wielkopolskiego (1557), lubelskiego (1025), kujawsko-pomorskiego (1022), zachodniopomorskiego (1003) oraz pomorskiego (835).

Decyzja rządu

W rozmowie z Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że rząd ma już plany dotyczące zniesienia obostrzeń. Już niebawem może dojść do zniesienia maseczek, jednak będą one rekomendowane w dużych skupiskach i w transporcie publicznym. Może się to stać już na początku kwietnia – nie jest to jednak pewne i zależy od wielu czynników.

„Nie widzimy obecnie zagrożenia nagłym, niekontrolowanym wzrostem zakażeń. Obostrzeń, jeśli chodzi o życie gospodarcze, już nie ma, są maseczki. Jednak nawet jeśli regulacyjnie zniesiemy je jako obowiązek, będziemy rekomendować zachowanie ich w transporcie czy dużych skupiskach. Perspektywą zniesienia tego obowiązku jest początek kwietnia. Ale zastrzegam, że ta perspektywa zawsze może się zmienić” – mówi Adam Niedzielski.

Poza tym pojawił się pomysł zniesienia covidowej izolacji i kwarantanny.

„Myślimy także o tym, aby […] znieść obowiązkową covidową izolację i kwarantannę. Będzie to moment wprzęgnięcia COVID-19 w ramy systemowe. Czyli jeśli na podstawie testu okaże się, że pacjent jest zakażony, nie zostanie objęty nadzorem sanepidu, ale dostanie zwykłe zwolnienie lekarskie, jak w przypadku grypy i będzie się kurował w domu. Chcemy także znieść kwarantannę w związku z przyjazdem do Polski” – dodaje.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: RadioZET.pl/PAP/Fakt.pl