fot. freepik
in

Jak rozróżnić zwykłe znamiona na skórze od nowotworów i jak im zapobiegać

Pomimo tego, że skóra jest jedną z największych części naszego ciała i najbardziej istotną dla naszego przetrwania, nie traktujemy jej z należytą opieką i szacunkiem. Skaleczenia, siniaki, oparzenia – nasza skóra bierze „na klatę” ciężar tego wszystkiego. A w jaki sposób się jej odwdzięczamy? Poprzez ignorowanie wszystkich znaków i sygnałów jakie do nas wysyła? Gdy pojawiają się pieprzyki, piegi czy znamiona, wydaje nam się, że to nic wielkiego, ale tak naprawdę mogą oznaczać poważne problemy – takie jak np. czerniak, czyli najbardziej niebezpieczna forma raka skóry.

Według „Skin Cancer Foundation, co 57 minut umiera jedna osoba z powodu nowotworu skóry. A jeśli doświadczyłeś w swoim życiu więcej niż 5 oparzeń słonecznych, Twoje ryzyko zachorowania na czerniaka się nawet potraja! Jednak istnieją sposoby, aby w porę wykryć objawy raka skóry. Wszystko co musisz zrobić, to nauczyć się poniższej instrukcji i dokładnie prześledzić swoje ciało. Proszę podziel się tym artykułem, to może uratować życie Twoich przyjaciół i rodziny!

Znamiona na skórze – jak rozróżnić?

Asymetria

Normalny, łagodny i niegroźny pieprzyk jest zawsze symetryczny. Wyobrazimy sobie linię krążącą wokół niego – po obu stronach będzie wyglądała tak samo. Czerniaki, czyli nowotworowe znamiona, mają zazwyczaj nieregularny kształt. Dlatego asymetryczny pieprzyk to taki, który powinien być koniecznie sprawdzony przez lekarza.

Brzegi

Nienowotworowe zmiany mają gładkie brzegi. Ich kontury są jasne i mają oczywisty kształt. Czerniakowe zmiany mogą być karbowane, nierówne, a ich brzegi rozmyte. Nie mają wyraźnego kształtu. Takie pieprzyki powinny być koniecznie zbadane!

Kolor

Nieszkodliwy pieprzyk ma zwykle odcień pomarańczowy lub brązowy, który jest równomierny. Zmiany złośliwe mają zazwyczaj wiele barw i odcieni. Nierównomierne rozłożenie koloru może być oznaką rakową.

Średnica

Łagodne pieprzyki nie są większe niż gumka ołówka, nie przekraczają 6 mm średnicy. Jeśli zmiana jest większa, lekarz powinien to zbadać.

Ewolucja

Ostatnim punktem jest rozprzestrzenianie się zmian złośliwych.

Jeśli zauważyłeś, że na Twoim ciele pojawia się coraz więcej pieprzyków, zmieniły one kształt, kolor lub rozmiar, może to być oznaką czerniaka. Należy natychmiast udać się do specjalisty!

Co można zrobić, aby chronić skórę i zapobiegać nowotworom?

1. Zacznij od stosowania ochrony przeciwsłonecznej na co dzień – nie tylko, gdy jesteś na plaży czy na basenie. Upewnij się, że krem który stosujesz chroni przed promieniami UVA i UVB z filtrem co najmniej 15 SPF.
2. Staraj się unikać solarium, które naraża użytkowników na bezpośrednie działanie promieni UVA i UVB. Powodują one, przedwczesne starzenie się i mogą doprowadzić do choroby oczu lub nowotworów.
3. Zbadaj każdy zakamarek swojego ciała, a nie tylko oczywiste miejsca. Chociaż czerniak najczęściej występuje na skórze podatnej na słońce, ale tak naprawdę może pojawić się wszędzie. Pamiętaj, aby sprawdzić swoje nogi, palce, a także okolice intymne.
4. A najlepszym sposobem by zapobiegać nowotworom skóry jest coroczna wizyta u dermatologa. Wiadomo, że to trochę kosztuje, ale czy to ma znaczenie jeśli chodzi tutaj o nasze życie?

Źródło: littlethings.com