in

Zauważył dziwny sznurek na ścianie swojego strychu. Gdy go pociągnął, nie dowierzał w to, co widzi

Istnieje wiele opowieści o tajnych, ukrytych skarbach, które zostały zakopane w czasie trwania wojny. Chociaż pozostały ukryte i nienaruszone przez dziesiątki lat, ich ewentualne odkrycie może być niezwykle fascynujące i pełne napięcia.

Pewien mężczyzna powrócił po latach do swojego rodzinnego domu, aby odnaleźć skarby rodzinne, które ojciec schował zanim byli zmuszeni opuścić kraj. Jego ojciec nauczył go metod na znalezienie rodzinnych przedmiotów. Jednak ich odzyskanie nie było wcale takie łatwe, jak przypuszczał syn. Ostatni raz widział je ponad 70 lat temu, dlatego ciężko było powiedzieć czy ukryte przedmioty przetrwały tyle lat.

Ale o dziwo jakoś udało mu się je odnaleźć i na szczęście były w nienaruszonym stanie.

Tuż po II wojnie światowej, Rudi Schlattner i jego rodzina zostali zmuszeni do opuszczenia swojego domu w Czechosłowacji z powodu aktu masowego wysiedlenia Niemców przez czeski rząd.
80-letni Schlattner chciał wrócić do swojego domu z czasów dzieciństwa. Jednak po skontaktowaniu się z urzędnikami miasta Libouch (wieś w północno-zachodniej Republice Czeskiej) okazało się, że jego rodzinny dom funkcjonuje teraz jako przedszkole.
skarb-na-strychu1x

Podczas wizyty pan Schlattner odkrył coś zupełnie nieprawdopodobnego. Na poddaszu zauważył dziwny sznurek, który wystawał z jednej z drewnianych desek. Po pociągnięciu sznurka ukazały się tajne półki, na których znajdował się ukryty skarb.
skarb-na-strychu2x

Okazało się, że są to przedmioty, które ukrył ojciec Schlattnera przed ewakuacją z rodzinnego domu. Z upływem czasu mężczyzna obawiał się, że nie znajdzie żadnych pamiątek rodzinnych, ponieważ dach domu został wielokrotnie remontowany.
skarb-na-strychu3x

Ojciec Schlattnera ukrył na poddaszu 70 paczek. Wszystkie przedmioty zostały doskonale ukryte. Dyrektor muzeum – Tomas Okur, który był obecny podczas całej akcji, opowiedział w jaki sposób mężczyzna odnalazł skarb:
„Schlattner stukał małym młoteczkiem w drewniane deski, aby zlokalizować ukryte przedmioty. Każda z nich miał ten sam dźwięk. Następnie, próbował znaleźć ciąg, który miał brzmieć inaczej. Był to system opracowany przez jego ojca.”
skarb-na-strychu4x

Niektóre z paczek zostały pozostawione bez zmian po 70 latach, pewnie dlatego, że były szczelnie zawinięte w brązowy papier. Inne spoczywały luzem m.in. kapelusze, wieszaki na ubrania, gazety, obrazy, a nawet narty. W paczkach znajdowały się również parasole, papier, długopisy, tablice szkolne, nieużyte papierosy, odznaczenia, książki, skarpetki i zestaw do szycia. Wszystko zostało ocenione na dobry stan techniczny.
skarb-na-strychu5x

Ojciec Schlattnera budował dom między rokiem 1928 a 1929. Mężczyzna po opuszczeniu domu, zawsze chciał wrócić i odzyskać swoją własność.

Niestety okazało się, że państwo może legalnie zachować wszelką własność niemiecką, która została pozostawiona w latach wojennych.
Skarby będą przechowywane w muzeum w czeskiej miejscowości Usti nad Labem. W chwili obecnej, wszystkie paczki zostały przetransportowane do muzeum, a następnie zostały przeanalizowane i wyczyszczone.
skarb-na-strychu6x

Biorąc pod uwagę okoliczności, w których zostały znalezione obiekty, uzyskały one wysoką wartość historyczną. „Przedmioty zostaną zmagazynowane w bezpiecznym miejscu” – dodał Okura.
„To było niesamowite, jak wiele rzeczy zmieściło się w tak niewielkiej przestrzeni. Zajęło nam ponad godzinę, aby wydobyć to wszystko.”
skarb-na-strychu7x

Według kierownika muzeum, który przeanalizował skarby, takie znalezisko „niemieckiej własności” w tym regionie jest bardzo rzadkie.
Jeszcze nie zostało ustalone, które artefakty znajdą się w muzeum, ale Schlattner zaakceptował fakt, że nie będzie w stanie ich zatrzymać.

Pomimo słabego stanu zdrowia, zgodził się pomóc w identyfikacji mienia.
skarb-na-strychu8x

Po wojnie, ponad milion cywilów Niemieckich zostało wysiedlonych ze swoich domów. Większość wyemigrowała do RFN, natomiast inni zostali przeniesieni do powojennej strefy sowieckiej.
skarb-na-strychu9x

Schlattner i jego rodzina przeniosła się do Niemiec. Mieli dużo czasu, aby ukryć swoje rzeczy przed wyjazdem.
„Myśleliśmy, że pewnego dnia tutaj powrócimy, odnajdziemy nasz dom oraz odzyskamy naszą własność” powiedział Schlattner.
skarb-na-strychu10x

Fotografie:dailymail