in ,

Archeolodzy przetarli oczy ze zdumienia. Ich odkrycie wstrząsnęło światem.

Archeolodzy dokonali szokującego odkrycia u wybrzeży Izraela, o którym w momencie usłyszał cały świat. Natrafili bowiem na pierścień, którego, jak się okazało, używali pierwsi chrześcijanie.

Badacze podzielili się tym odkryciem w minioną środę. Pierścień jest złoty i pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Jak poinformowało AFP, został on znaleziony na pokładzie wraku statku w starożytnym porcie Cezarea u wybrzeży Morza Śródziemnego.

Odkrycie, które wstrząsnęło światem

Znaleziony pierścień jest sześciokątny, a w jego środku znajduje się zielony kamień z postacią „Dobrego Pasterza” – symbolem Jezusa z owcą na ramionach.

Natrafienie na taki pierścień to niesamowicie rzadkie zjawisko, jak podkreśla kustosz w dziale monet Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności Helena Sokołow.

Oprócz pierścienia u wybrzeży Izraela znaleziono także srebrne i brązowe monety z pochodzące z połowy III wieku oraz srebrne monety z początku XIV wieku (okres mameluków). Poza tym przy porcie były figurki pochodzące z czasów rzymskich z orłem i aktorem w komediowej masce. Z wraku udało się wydobyć dzwony z brązu, które miały służyć do „odpędzania złych duchów” i pierścionek z lirą.

Szczątki statku znajdowały się na głębokości około 4 m.

„Statki prawdopodobnie były zakotwiczone w pobliżu i zostały zniszczone przez sztorm” – zaznaczył Jacob Sharvit z Jednostki Archeologii Morskiej IAA, jak cytuje BBC.

„Cezarea była lokalną stolicą imperium rzymskiego w III wieku, a jej port był kluczowym ośrodkiem działalności Rzymu” – wyjaśniła Helena Sokołow.

Poza tym w miejscowości tej mieszkali pierwsi chrześcijanie. To właśnie tam, jak czytamy w Nowym Testamencie, apostoł Piotr miał ochrzcić rzymskiego setnika Korneliusza.

Podziel się tą niesamowitą ciekawostką z innymi!

Źródło: o2.pl