in

Nigdy nie lekceważ tych 15 objawów – mogą świadczyć o tym, że masz raka!

Jeżeli w twojej rodzinie ktoś chorował na nowotwór, musisz być w szczególności świadomy tych znaków, które świadczą o tym, że w twoim organizmie również może się on rozwijać.

Większość z nas nadal nie wie, jak rozpoznać jego oznaki. Ludzie często dochodzą do tego za późno, kiedy nie ma już szans na wyleczenie. Dlatego warto wiedzieć, jak dokładnie pracuje nasze ciało i dzięki temu wykryć coś groźnego w odpowiednim czasie.

NAJCZĘSTSZE OBJAWY RAKA
Każdy nowotwór jest inny, dlatego daje nam też inne znaki. Jednak możemy wyróżnić kilka uniwersalnych objawów, które są identyczne, bez względu na to, jak rozległy jest rak i w jakim miejscu występuje.

Jakie są zatem oznaki, które zazwyczaj zostają zignorowane, a świadczą o tym, że możemy mieć raka?

1. Zmiany w stolcu

Zmieniona wielkość stolca czy pojawianie się biegunek to częste objawy wskazujące na obecność nowotworu w układzie trawiennym. Jeżeli dochodzą do tego niemijające pobolewania w brzuchu, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

2. Zmiany w oddawaniu moczu

Częstsze niż zwykle chodzenie do toalety i bóle przy oddawaniu moczu, mogą świadczyć o obecności raka prostaty czy pęcherza.

3. Bóle i opuchlizna

Jeżeli odczuwasz bóle w miejscach, w których nigdy wcześniej ich nie było i zauważasz opuchliznę, może świadczyć to o nowotworze jamy ustnej, skóry lub narządów płciowych. Konieczne jest natychmiastowe udanie się do lekarza.

4. Krwawienie

Jeśli gdzieś pojawia się krew – czy to w stolcu, w moczu, czy w wydzielinie z pochwy, to bardzo ważny znak. Świadczy on o rozwijającym się już nowotworze.

5. Guzki

Jeżeli widzisz na swoim ciele guzki lub ten, który był na twoim ciele wcześniej zmienił wielkość, może to być oznaką kilku typów raka. Nie lekceważ ich!

6. Niestrawność

Objaw, który bardzo często zostaje zignorowany, to niestrawność. Z racji tego, że jest ona czymś powszechnym, ludzie nie dostrzegają w niej większego zagrożenia. Jednak może ona świadczyć o nowotworze układu pokarmowego, szczególnie, jeśli mamy również kłopoty z połknięciem jedzenia.
 
7. Zmieniające się pieprzyki
 
Pieprzyki bardzo często mogą alarmować o tym, że coś z naszym ciałem jest nie tak. Zmiany w ich obrębie mogą wskazywać na raka skóry. Dlatego należy się jej bacznie przyglądać.
 
8. Nietypowy wzrost włosów
 

 
To, jak i gdzie rosną włosy, również może stanowić oznakę obecności raka. Jeśli rosną tam, gdzie wcześniej ich nie było i do tego rosną szybko, należy udać się na konsultację.
 
9. Zmiany skórne
 
Jednym z najczęstszych objawów raka jest kolor skóry – czerwony, żółty albo ciemny. Jednak nie jest powiedziane, że zawsze jest to objawem nowotworu.
 
10. Niewygoda
 
Jeśli jesteś zmęczony przewlekłym bólem, np. głowy czy pleców, istnieje prawdopodobieństwo, że w twoim ciele rozwija się nowotwór. Taki dyskomfort doświadczany przez dłuższy czas wymaga wizyty u lekarza.
 
11. Gorączka
 

 
Bardzo często gorączki są związane z nowotworem układu odpornościowego i nie tylko. Jest to objaw tego, że organizm broni się przed chorobami.
 
12. Utrata wagi
 
Również gwałtowny spadek masy ciała może świadczyć o nowotworze. Jeśli nie ćwiczymy, dużo jemy, a kilogramów ubywa – nie można tego zlekceważyć.
 
13. Kaszel
 

 
Przewlekłe pokasływanie i chrapanie w nocy – to objawy charakterystyczne dla nowotworu układu oddechowego. Jeśli nie ustają, niezbędna jest wizyta u lekarza.
 
14. Powiększone węzły chłonne
 
Węzły chłonne są powiększone i stają się przyczyną dyskomfortu – to bardzo ważny znak!
 
15. Zmęczenie
 

 
Może wyda się to absurdalne, ale uczucie zmęczenia także może być znakiem ostrzegawczym, gdyż dzięki niemu broni się nasz układ immunologiczny. Niektóre rodzaje raka przyczyniają się do utraty krwi, co z kolei sprawia, że jesteśmy stale zmęczeni.
 
Jeśli zauważycie którekolwiek z tych objawów, pamiętajcie, żeby go nie zlekceważyć!
Miniaturka: Pinterest