in

Twój organizm ostrzega Cię na miesiąc przed atakiem serca. Te oznaki powinien znać każdy!

Zawał mięśnia sercowego, powszechnie znany jako atak serca, dotyka miliony ludzi na całym świecie – jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci. Jednak dzięki zwiększonej wiedzy i intensywnym badaniom, dziesiątki tysięcy osób ma szansę go przeżyć. Dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie i poznać znaki ostrzegawcze, które doświadcza połowa wszystkich pacjentów na miesiąc przed ostrym zawałem mięśnia sercowego – niekoniecznie zdając sobie z nich sprawę. Styl życia jest jednym z głównych czynników, jeśli chodzi o ocenę ryzyka. Niezdrowe działania, takie jak palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta i siedzący tryb życia, znacznie zwiększają ryzyko zawału serca.

Sygnały ostrzegawcze organizmu przed zawałem serca

A więc jak można przewidzieć atak serca? Spójrzmy na niektóre objawy, które mogą nas przed tym ostrzec:

Duszność

Zwężone tętnice prowadzą do zmniejszenia przepływu krwi i zwiększają ryzyko zawału serca. Na szczęście nasz organizm potrafi nas o tym przestrzec – w postaci odczuwania nagłych duszności.

Przeziębienie/Grypa

Wiele osób cierpiących na zawał serca zgłasza się do lekarzy z objawami przeziębienia lub grypopodobnymi przed wystąpieniem zawału. To dlatego, że organizm poświęca wszystkie swoje zasoby na odpieranie ataku serca, pozostawiając system odpornościowy słaby i zagrożony.
zawal-serca4x

Zmęczenie

Zawał serca może wystąpić, gdy przepływ krwi do serca jest przerwany lub zablokowany. Kiedy Twoje serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi, nie może pracować jak należy – organizm ma znacznie mniej energii, co prowadzi do uczucia zmęczenia.
zawal-serca5x

Ucisk w klatce piersiowej

Jednym z najczęstszych objawów ataku serca jest silna presja na klatce piersiowej lub ucisk. Ból w klatce piersiowej może być odczuwalny także w innych częściach ciała i czasem promieniować do ramienia. Można również odczuć ucisk w gardle, szyi, żuchwie, plecach lub na brzuchu. Ból zwykle trwa co najmniej 15 minut.

Zimne poty / zawroty głowy / oszołomienie

Przez zmniejszenie dopływu krwi do mózgu. twoja głowa może doświadczyć ostrych objawów, takich jak zawroty głowy lub oszołomienie. Możesz odczuwać także nadmierne pocenie – Jeśli wystąpią takie objawy, należy udać się do lekarza.

Ważne jest, aby pamiętać, że objawy ataku serca mogą być bardzo różne u poszczególnych osób, a zwłaszcza różnią się między mężczyznami i kobietami. Ale zwracając uwagę na te sześć punktów, mamy nadzieję, że więcej ludzi może temu zapobiec. Proszę podzielić się tym artykułem i pamiętaj, aby dbać o swoje serce!