in ,

Znaczenie karmy w diecie psa

Karmienie psa to temat, który dotyczy milionów właścicieli czworonogów. Według szacunków w Polsce żyje aż 7 milionów tych pupili co sprawia, że statystycznie spotkamy go, w co drugim gospodarstwie domowym. Psy nie wymagają od nas wiele. Spacer, zabawa, głaskanie, karmienie plus okresowa wizyta u weterynarza to czynności, których potrzebują. W poniższym tekście skupimy się na kwestii karmienia a dokładnie na wyborze karmy dla psa.

Karma sucha a karma mokra dla psa

Każdy właściciel czworonoga szczególnie w momencie, gdy staje się jego właścicielem zadaje sobie pytanie, jaka karma będzie dla niego najlepsza? Pytanie to jest trudne i nie ma na nie jednej odpowiedzi. Wybierając karmę dla swojego psa musimy brać pod uwagę kilka czynników. Wiek, rasę, ilość aktywności w ciągu dnia, stan zdrowia itd.

Mokrą karmę od suchej różni przede wszystkim wilgotność oraz kaloryczność. Karma sucha zawiera jedynie ok. 10% wody i jest nawet 3-4 krotnie bardziej kaloryczna. W praktyce oznacza to, że aby nakarmić swojego pupila mokrą karmą musi on jej zjeść znacznie więcej. I tu dochodzimy do kolejnego zagadnienia. Małe psy a dokładniej ich układ pokarmowy może nie być w stanie dostarczyć z samej karmy mokrej wystarczającej ilości wartości odżywczych. Z drugiej strony podawanie psu karmy suchej w nadmiarze rodzi ryzyko odwodnienia organizmu twojego pupila. Z tego też względu należy pamiętać, aby pamiętać psu dużą ilość płynów. Zalety mokrej karmy docenią m.in. właściciele psów, które mają skłonność do przybierania na wadze. Niższa kaloryczność jest tym co pozwoli ograniczyć ilość spożywanych kalorii a z drugiej strony zadbać o układ moczowy czworonoga i uniknąć w dużej mierze choroby nerek.

Czy istnieje coś takiego jak idealna mokra karma?

Zdecydowana większość właścicieli psów bardzo o nie dba i chce zapewnić im najlepsze warunki do życia. Czy istnieje zatem coś takiego jak najlepsza mokra karma? Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi nie, gdyż karma tylko pozornie wydaje się prostym produktem. Skład karmy jest różny w zależności od tego, dla jakich psów jest ona przeznaczona. Istnieją oczywiście pewne cechy wspólne jak ilość składników odżywczych, tłuszczy zwierzęcych czy zawartość wody. Rodzaj karmy odpowiada m.in. za kondycję skóry, odbudowę tkanek mięśniowych.

Karmy mokre a wiek psa

W stosunku do żywienia psów można posłużyć się pewną analogią z żywienia człowieka. Co innego jedzą niemowlęta, co innego dzieci, a jeszcze co innego osoby starsze. Nie inaczej jest w przypadku naszych czworonogów. Prawidłowe żywienia psa powinno zmieniać się wraz z jego wiekiem. W przypadku szczeniąt zalecane jest stosowanie karmy, która dostarczy mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do zdrowego rozwoju i wzrostu.

W przypadku psów dorosłych, a szczególnie starszych wraz z wiekiem mogą pojawić się różnego rodzaju problemy zdrowotne. Wrażliwy przewód pokarmowy może np. gorzej radzić sobie z karmą z dużą zawartością mięsa. Wilgotność karmy suchej, która w młodości psa nie była problemem, w podeszłym wieku może już nim być. Karma mokra dla psa w sklepie ZooArt powinna zadowolić wszystkie czworonogi bez względu na rasę i wiek.

Karmę mokrą można stosować bez obaw przez lata

Z ludzkiej perspektywy dieta psa jest dość monotonna. Zdecydowana większość psów akceptuje jednak ten fakt o ile dopasujemy karmę do jego potrzeb. Wśród czworonogów nie brakuje bowiem wybrednych smakoszy, którym może np. nie pasować intensywny smak pierwszej zakupionej karmy. Jeśli jednak znajdziemy odpowiednią karmę, która trafi w jego upodobania może śmiało jeść na zmianę raz suchą, raz mokrą karmę. Ważne, aby zakupione produkty były dobrych producentów, które gwarantują najwyższą jakość i wymaganą obecność ważnych składników odżywczych.