in

Już wkrótce ogromne zmiany w życiu kierowców. Decyzja zapadła, każdy powinien to wiedzieć.

Jak donosi TVP Info, podjęto decyzje, od których nie ma już odwrotu. Chodzi o zmiany w prawie ruchu drogowego. Były one już zapowiadane i teraz w końcu mają wejść w życie. Każdy kierowca powinien zdawać sobie z tego sprawę.

Dziennikarze TVP Info poinformowali, że w piątek doszło do przyjęcia przez posłów modernizacji prawa, które przygotowało ministerstwo infrastruktury i cyfryzacji o ruchu drogowym razem z poprawkami. Ma to na celu między innymi usprawnienie systemu teleinformatycznego CEPiK.

Zmiany dla kierowców

Przedstawiciele ministerstwa cyfryzacji i infrastruktury informują, że przygotowane zmiany będą miały stanowić ułatwienie dla kierowców i właścicieli pojazdów.

Procedury zostały przygotowane tak, aby były jak najprostsze i zrozumiałe. Dotyczą one na przykład rejestracji przez internet dla każdego sprzedawcy nowego samochodu czy zniesienia obowiązku posiadania w czasie kontroli prawa jazdy.

Nowe przepisy spowodują, że kierowcy nie dostaną mandatu za brak prawa jazdy w przypadku kontroli. Będzie mogło zostać to sprawdzone przez funkcjonariuszy w centralnej ewidencji kierowców. Zniesiony zostanie także obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego, kiedy w dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsca na wpisanie następnego terminu badania technicznego.

Ale to nie wszystko

Kierowcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Dojdzie również do zniesienia wydawania karty pojazdu, nalepki kontrolnej oraz wtórnika. Poza tym, możliwa będzie czasowa rejestracja pojazdu na wniosek właściciela przez starostę ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Kierowcy będą mogli zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu.

Dzięki nowym przepisom dużo łatwiej będzie odzyskać dowód rejestracyjny, jeśli zatrzymają go funkcjonariusze policji. Nowe przepisy zapewniają całkowity brak kontaktu z urzędem czy inną jednostką zatrzymującą dokument. Jeśli upłynie określony czas w centralnym systemie, zmiany pojawią się automatycznie.

Podziel się tymi ważnymi informacjami ze swoimi znajomymi!

Źródło: TVP Info