in

Już od 1 czerwca kolosalne zmiany w ruchu drogowym. Każdy kierowca musi o tym wiedzieć.

Już 1 czerwca wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowcy będą mieć do czynienia z zupełnie nowymi zasadami na terenie zabudowanym w porze nocnej. Chodzi o ograniczenie prędkości. O tym musi wiedzieć każdy!

Do tej pory maksymalna prędkość na terenie zabudowanym w nocy wynosiła 60 km/h. Ze względu na niewyobrażalną liczbę śmiertelnych wypadków w nocy w 2020 roku, podjęto decyzję o wprowadzeniu zmian w tej kwestii. Do czego będą musieli przywyknąć Polacy?

Ogromne zmiany w życiu kierowców

Od 1 czerwca dopuszczalna prędkość w nocy między godziną 23 a 5 na terenie zabudowanym, będzie wynosić 50 km/h. Taka sama maksymalna prędkość za dnia i w nocy ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa.

Przypominamy, że według raportów policji w samym 2020 roku w prawie co czwartym wypadku w nocy ginął człowiek, a w ciągu dnia – w co dwunastym.

Maksymalna prędkość w strefie zamieszkania pozostaje ta sama, tj. 20 km/h.

Warto zaznaczyć, że do tej pory nasz kraj był jedynym w Unii Europejskiej, gdzie dozwolona prędkość na terenie zabudowanym wynosiła 60 km/h.

Oprócz zbyt dużej prędkości do wypadków mogą przyczynić się także techniczne mankamenty naszego pojazdu. Jak informuje Super Express, specjaliści ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault apelują do kierowców o to, aby zadbali o prawidłowo ustawione oświetlenie zewnętrzne samochodu. Często dochodzi do oślepienia kierowców z naprzeciwka.

Eksperci są zdania, że w przypadku prędkości 50 km/h szanse na wypadek diametralnie maleją.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Super Express