in

Kluczowe zmiany w szkołach już od września. O tym muszą wiedzieć uczniowie.

Od września Polacy będą mieć do czynienia ze zmianami w szkołach, zapowiadanymi od dawna przez Ministerstwo Edukacji. Chodzi nie tylko o nowe przedmioty, ale również o to, w jaki sposób przeprowadzane będą matury. Co czeka uczniów już po wakacjach? Znamy szczegóły.

Zmiany w szkołach

Rok szkolny 2022/2023 będzie pełen zmian. Pierwszą z nich jest nowy przedmiot – Historia i Teraźniejszość zamiast Wiedzy o Społeczeństwie, jeśli chodzi o podstawowy zakres nauczania. Przedmiot ten dalej będą mieć w rozszerzeniu te klasy, u których jest on zawarty w profilu.

Historia i Teraźniejszość to przedmiot, który będzie traktował o zagadnieniach dotyczących historii naszego kraju, ale także o tym, co dzieje się dziś – pojawią się tematy, takie jak pandemia COVID-19 czy katastrofa smoleńska.

„Celem szkolnej edukacji historycznej jest nie tylko budzenie zainteresowania przeszłością i dostarczanie wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń czy najwybitniejszych postaci z dziejów Polski i powszechnych. Zadaniem jest przede wszystkim wyposażanie uczniów w umiejętności kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania w świecie współczesnym, takie jak analizowanie, wnioskowanie i samodzielne ocenianie wydarzeń” – możemy przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji.

Oprócz tego powróci przysposobienie obronne, w skrócie PO, które pojawi się zamiast EDB, czyli edukacji dla bezpieczeństwa (uczniowie mają do czynienia z tym przedmiotem od dekady). Nauczyciele mają skupiać się podczas zajęć na tematach dotyczących sytuacji zagrożenia, np. wojna. Starsze klasy będą uczyć się obsługiwać broń na strzelnicy.

Zmiany pojawią się także w przypadku matur. Minister edukacji, Przemysław Czarnek, podkreślił, że kolejna matura będzie już trudniejsza. Jednym z obowiązków uczniów stanie się podejście do któregoś z przedmiotów w wersji rozszerzonej i zaliczenie go na minimum 30 proc. Na maturze ustnej będzie trzeba losować dwa pytania – jedno dotyczące wiedzy na temat lektury (te pytania będą podane wcześniej do wiadomości), a drugie dotyczące tematu związanego ze sztuką i literaturą. Na egzaminie pisemnym z języka polskiego uczniowie otrzymają dwa arkusze – jeden będzie zawierał pytania dotyczące tekstu historyczno-literackiego i języka polskiego w użyciu, a drugi – będzie miejscem na wypowiedź na co najmniej 400 słów.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

źródło: edziecko.pl