in

Kluczowe zmiany w szkołach już od września. Rodzice są oburzeni tym, co czeka uczniów

Od września Polacy będą mieć do czynienia ze zmianami w szkołach, zapowiadanymi od dawna przez Ministerstwo Edukacji. Chodzi nie tylko o nowe przedmioty, ale również o to, w jaki sposób przeprowadzane będą matury. Co czeka uczniów już po wakacjach? Znamy szczegóły.

Zmiany w szkołach

Rok szkolny 2022/2023 będzie pełen zmian. Pierwszą z nich jest nowy przedmiot – Historia i Teraźniejszość zamiast Wiedzy o Społeczeństwie, jeśli chodzi o podstawowy zakres nauczania. Przedmiot ten dalej będą mieć w rozszerzeniu te klasy, u których jest on zawarty w profilu.

Historia i Teraźniejszość

„Uczniowie mają uczyć się zaangażowania obywatelskiego w duchu patriotyzmu jako mądrej miłości ojczyzny ukształtowanej w tradycji Rzeczypospolitej, dzięki praktykowaniu cnót indywidualnych i społecznych, a także dzięki odkrywaniu łączności praw i obowiązków, wolności i odpowiedzialności, szczęścia ludzkiego i rozwoju ludzkich wspólnot oraz znaczenia sprawiedliwych praw i roztropnej polityki” – przekazano w dokumencie opublikowanym przez MEiN.

Historia i Teraźniejszość to przedmiot, który będzie traktował o zagadnieniach dotyczących historii naszego kraju, ale także o tym, co dzieje się dziś – pojawią się tematy, takie jak pandemia COVID-19 czy katastrofa smoleńska.
„Celem szkolnej edukacji historycznej jest nie tylko budzenie zainteresowania przeszłością i dostarczanie wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń czy najwybitniejszych postaci z dziejów Polski i powszechnych. Zadaniem jest przede wszystkim wyposażanie uczniów w umiejętności kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania w świecie współczesnym, takie jak analizowanie, wnioskowanie i samodzielne ocenianie wydarzeń” – możemy przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji.

Przysposobienie obronne

Oprócz tego powróci przysposobienie obronne, w skrócie PO, które pojawi się zamiast EDB, czyli edukacji dla bezpieczeństwa (uczniowie mają do czynienia z tym przedmiotem od dekady). Nauczyciele mają skupiać się podczas zajęć na tematach dotyczących sytuacji zagrożenia, np. wojna. Starsze klasy będą uczyć się obsługiwać broń na strzelnicy.

Matury

Zmiany pojawią się także w przypadku matur. Minister edukacji, Przemysław Czarnek, podkreślił, że kolejna matura będzie już trudniejsza. Jednym z obowiązków uczniów stanie się podejście do któregoś z przedmiotów w wersji rozszerzonej i zaliczenie go na minimum 30 proc. Na maturze ustnej będzie trzeba losować dwa pytania – jedno dotyczące wiedzy na temat lektury (te pytania będą podane wcześniej do wiadomości), a drugie dotyczące tematu związanego ze sztuką i literaturą. Na egzaminie pisemnym z języka polskiego uczniowie otrzymają dwa arkusze – jeden będzie zawierał pytania dotyczące tekstu historyczno-literackiego i języka polskiego w użyciu, a drugi – będzie miejscem na wypowiedź na co najmniej 400 słów.

Rodzice nie są zachwyceni

Nowe zmiany wywołały burzę w sieci, rodzice komentują:

„Koniecznie, jeszcze nauka leżenia krzyżem pod ołtarzem”
„Jasne. Rozumiem, że na okładce HIT-u Jarosław Kaczyński?”

– pytają ironicznie.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

źródło: edziecko.pl