in

Od dziś zmiany w obostrzeniach. O tym muszą wiedzieć Polacy.

Pandemia koronawirusa wciąż daje się we znaki, jednak rząd postanowił zmienić strategię walki z wirusem. Od dnia dzisiejszego w życie wchodzi kolejna zmiana. Izolacja domowa zakażonych osób będzie wynosić 7 dni i jest liczona od momentu wykonania testu, a nie poznania wyniku.

Przypominamy, że izolacją domową nazywa się odosobnienie osoby, który uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa i nie została skierowana do izolatorium ani do szpitala na hospitalizację.

Zmiany w obostrzeniach

Jak wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 10 lutego 2022 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego – od teraz izolacja chorych będzie wynosić 7 dni, a nie 10 dni, jak to było dotychczas.

Warto również wiedzieć o tym, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej udzielający porady w domu pacjenta lub teleporady może zdecydować się na przedłużenie danej osobie okresu izolacji, jednak nie może to nastąpić wcześniej niż w szóstej dobie od momentu wykonania testu mającego potwierdzić lub wykluczyć zakażenie.

Nie zmieni się za to nic w kwestii obowiązku odbywania kwarantanny domowników mieszkających z osobą chorą.

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22 tys. 267 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 378 pacjentów zakażonych COVID-19.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: RMF FM/PAP