in

Przebadano mózgi zmarłych na COVID-19. Na jaw wyszła szokująca prawda, naukowcy biją na alarm

Jak wynika z badań, które przeprowadzono w USA, koronawirus może uszkadzać komórki nerwowe i tkankę mózgu. Szokujący artykuł poruszający tę kwestię pojawił się w „Journal of Experimental Medicine”. Ludzie z całego świata przecierają oczy ze zdumienia.

Naukowcy alarmują

Zespół z Yale School of Medicine w New Haven postanowił zająć się przeprowadzeniem badań na miniaturowych, trójwymiarowych organoidach, które imitowały mózg, wyhodowanych w laboratorium z ludzkich komórek macierzystych. Naukowcy zamierzali odpowiedzieć sobie na pytanie: czy COVID-19 może zakażać neurony i inne rodzaje komórek w tkance mózgu i czym to się może skończyć?

„Zrozumienie pełnego zakresu inwazji wirusów ma kluczowe znaczenie dla leczenia pacjentów, ponieważ zaczynamy próbować ustalić długoterminowe konsekwencje COVID-19, z których wiele prawdopodobnie obejmuje ośrodkowy układ nerwowy” – wyjaśnia Akiko Iwasaki, profesor z Yale School of Medicine.

Jak się okazało, koronawirus może zainfekować neurony w mini-mózgach i wykorzystywać ich komórkową maszynerię do tego, by się powielać. Wirus namnaża się, pobudzając metabolizm zakażonych komórek, które potrzebują coraz więcej tlenu.

Powoduje to, że sąsiednie neurony, które nie zostały zakażone dostają o wiele mniej tlenu i obumierają. Naukowcy doszli także do wniosku, że na neuronach pojawiły się białka ACE2, będące receptorem koronawirusa.

Badania były przeprowadzane również na myszach i mózgach zmarłych pacjentów.

W przypadku badań na myszach, eksperci udowodnili, że wirus zakażał ich mózgi i powodował ogromne spustoszenia w naczyniach krwionośnych sprawiając, że do mózgu docierało mniej tlenu.

Podczas badań prowadzonych na mózgach trzech pacjentów, którzy przegrali walkę z COVID-19, wykryto koronawirusa w ich mózgu i ustalono, że pojawiły się niedokrwienne skutkujące niedotlenieniem oraz lokalnym uszkodzeniem tkanki mózgowej i śmiercią komórek.

„Nasze badanie jasno wskazuje, że neurony mogą zostać zainfekowane przez SARS-CoV-2, co może mieć niszczycielskie skutki w postaci lokalnego niedokrwienia mózgu i obumierania komórek” – komentuje prof. Kaya Bilguvar.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło:o2.pl