in

Duże zmiany w maturach już od przyszłego roku. Uczniowie mają co świętować.

Matura, która odbędzie się w przyszłym roku, będzie wyglądać inaczej niż dotychczas?

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Andrzej Smolik, w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną nie pozostawił żadnych złudzeń – trzeba być przygotowanym na liczne zmiany. Uczniowie mogą mieć powody do radości.

„Dużo będzie zmian szczególnie w języku polskim. Będzie jawna pula pytań, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym. Planujemy, żeby maturzyści losowali dwa zagadnienia. I jedno będzie z tej puli publicznej” – tłumaczy Andrzej Smolik.

To oznacza dla uczniów niemałe ułatwienie. CKE znalazło także sposób na lektury, które powinny być czytane przez każdego ucznia. Podczas tegorocznej matury wyszło na jaw, że wielu uczniów w ogóle ich nie czyta lub czyta tylko streszczenia. Jaka zmiana zajdzie w tym wypadku?

„To będą zadania dotyczące lektur, chcemy w ten sposób jasno zakomunikować, że nie da się zdać matury, nie znając lektur. Drugie pytanie będzie już tak jak teraz, zupełnie nowe” – mówi dyrektor CKE.

W kolejnych latach zmian będzie znacznie więcej:

„Od 2023 r. odejdziemy od wiersza. Widzimy, że to drugie wypracowanie to tylko pozorny wybór. Decyduje się na to 6–7 proc. maturzystów” – podkreśla.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

źródło: edukacja.dziennik.pl