in

Ogromne zmiany w 500 plus. Nie ma już odwrotu, lepiej wiedzieć, o czym mowa.

Sejm uchwalił właśnie zmiany w 500 plus. Wielu rodziców będzie zrozpaczonych. Czegoś takiego nikt się nie spodziewał. Lepiej wiedzieć, o czym mowa, bo można nawet stracić swoje pieniądze!

Każdego roku do polskich rodzin wędruje ponad 40 mld zł. Program, który funkcjonuje od 2016 roku, zakłada, że na każde dziecko wypłacone zostanie 500 w każdym miesiącu. Na ten moment rodzina może pobierać pieniądze do czasu, aż dziecko nie osiągnie 18. roku życia, bez względu na dochody. Co ulegnie zmianie?

Zmiany w 500 plus

Ceny rosną, czego nie da się nie zauważyć, jednak kwota świadczenia nie ulegnie zmianie. Zmienią się za to zasady dotyczące ubiegania się o pieniądze. Niektórzy będą mieć utrudnione zadanie.

Już od 2022 roku wnioski będą obsługiwane przez ZUS. Z tego względu, rodzice dzieci urodzonych po 1 stycznia, zobowiązani będą do składania wniosków właśnie do ZUS.

Poza tym świadczenie nie będzie już wypłacane do ręki. Ministerstwo rodziny zapewnia, że do tej pory i tak większość rodzin decydowała się na otrzymywanie pieniędzy na konto. Dla tej grupy zmiany nie będą tak odczuwalne. Ci, którzy pobierali gotówkę, będą musieli jednak być przygotowani na coś zupełnie innego.

W przypadku następnego okresu zasiłkowego rodzice będą zmuszeni ubiegać się o 500 plus już tylko przez Internet. W praktyce oznacza to, że od 1 lutego 2022 r. osoby starające się o 500 plus na nowy okres zasiłkowy (od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.) mogą zapomnieć o papierowych formularzach. Co przyczyniło się do tego, że lada moment pojawią się właśnie takie zmiany?

„W obliczu nieustępującego zagrożenia epidemicznego i wynikającego z niego gwałtownego wzrostu ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2, kluczowym jest jak najszybsze eliminowanie wszelkich kanałów potencjalnej transmisji choroby. (…) Rozwiązania przewidziane w Ustawie Zmieniającej eliminują konieczność osobistego załatwiania spraw, wyłączając rozwiązania w postaci osobistego składania wniosków o świadczenie wychowawcze lub jego wypłaty w formie pieniężnej. Oznacza to przede wszystkim wyłączenia tysięcy regularnych kontaktów w skali miesiąca pomiędzy uprawnionymi a przedstawicielami organów właściwych, ustalających i wypłacających świadczenie wychowawcze” – wyjaśnia resort rodziny.

Urzędnicy zapewniają, że ci rodzice, którzy do tej pory składali wnioski w formie papierowej, będą mogli skorzystać z pomocy specjalnie przygotowanego systemu informatycznego. Oprócz tego w oddziałach ZUS rodzice będą mogli skorzystać z komputerów.

A co z rodzicami, którzy mieszkają za granicą? Dla nich wypłata świadczenia ma być o wiele łatwiejsza niż do tej pory. Wszystko będzie przygotowane tak, aby nie musieli już czekać na pieniądze miesiącami.

Źródło: Fakt