in

Rodzice mogą zapomnieć o gotówce. Zmiany w 500+ zostały już potwierdzone.

Polacy muszą być przygotowani na to, że od 2022 roku świadczenia 500 plus będą wyglądać inaczej niż do tej pory.

Rada Ministrów przyjęła zmiany dotyczące m.in. sposobu składania wniosków i wypłacania pieniędzy.

500 plus w 2022 roku

Zmiany zaczną obowiązywać dokładnie od 1 stycznia 2022 roku. Od tego czasu rodzice będą mogli zapomnieć o gotówce wypłacanej do ręki – pieniądze będą wypłacane tylko przez konta bankowe założone przez Internet.

“Rząd chce zoptymalizować proces przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus. Program realizowany jest na ogromną skalę i cieszy się dużą popularnością. Obecnie na ten cel zostało przeznaczonych już ponad 157 mld zł, z których korzysta blisko 6,5 mln dzieci” – możemy przeczytać na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Optymalizacja będzie polegać między innymi na przekazaniu przez samorządy obowiązku obsługi 500 plus tym, którzy pracują w ZUS-ie. Reforma ta nie spodoba się żadnej ze stron. Pracownicy urzędów miejskich będą bali się o to, że zostaną zwolnieni, a z kolei urzędnicy ZUS będą mieli naprawdę dużo pracy.

Rodzice złożą wnioski tylko i wyłącznie przez Internet. Jak wynika z danych, które zostały udostępnione przez KPRM – w 2018 roku 32,3% wniosków złożono przez Internet. W 2019 roku było to 65,8%, a w pierwszych 4 miesiącach 2021 roku – aż 84%.

Świadczenie od 2022 roku ma być wypłacane jedynie za pośrednictwem przelewu bankowego.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: PAP