in

Już od najbliższej soboty ogromne zmiany. O tym powinien wiedzieć każdy.

W dniu wczorajszym, tj. 24 lutego, miała miejsce konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o kluczowych zmianach, które mają nas obowiązywać lada moment. Od tej pory będziemy musieli nosić tylko maseczki ochronne – nie będzie można zasłaniać ust i nosa szalikiem, kominem czy przyłbicą. Rząd podjął ten krok w wyniku coraz bardziej niepokojącej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. O tym musi wiedzieć każdy.

Decyzja w sprawie maseczek ochronnych

Nowe postanowienia rządu zakładają, że od najbliżej soboty będziemy musieli pożegnać się zasłanianiem ust i nosa w inny sposób niż maseczką ochronną. Polacy zastanawiają się, jaką w takim razie najlepiej nosić, a z jakiej może w ogóle nie można korzystać? Resort jest zdania, że najlepiej korzystać z maseczek chirurgicznych, jednak nie wyklucza się noszenia bawełnianych.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicza skomentował tę decyzję na łamach programu „Tłit”:

„Nie ma odwrotu. Zakaz używania tego typu osłon (przyłbic, szalików, kominów, chust i bandan – przyp. red.) będzie kategoryczny z jednoczesną rekomendacją, czego powinniśmy używać. Ta rekomendacja będzie bardziej na miękko, a zakaz na twardo. Chcielibyśmy to wprowadzić od najbliższej soboty”

Rzecznik resortu poinformował, że rząd nie zamierza zmuszać ludzi do noszenia maseczek chirurgicznych, ale uznaje, że najlepiej je nosić ze względu na efektywność. Nie będzie jednak nakazu z obawy przed nagłym wzrostem cen takich maseczek.

„Oczywiście najlepiej by było, gdybyśmy wszyscy posługiwali się od maseczek chirurgicznych w górę, ale pamiętajmy, że to towar, który kupujemy na rynku i nagły popyt będzie kształtował cenę i podaż. Nie chcielibyśmy, by nagle społeczeństwo płaciło krocie za maseczkę chirurgiczną (…). Maseczek chroniących najlepiej – od chirurgicznych w górę – nadal nie jest aż tyle, żebyśmy nagle jednego dnia mogli się wszyscy rzucić i wykupić cały dostępny towar” – mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Nowy nakaz będzie obowiązywał Polaków od najbliżej soboty, tj. od 27 lutego.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!
 
Źródło: Wirtualna Polsa/Radio ZET