in

Już od 5 grudnia kolosalne zmiany dla milionów Polaków – lepiej wiedzieć, o czym mowa.

Już od soboty 5 grudnia 2020 roku kierowców będą obowiązywać nowe zasady. Prawo jazdy będzie można zostawić w domu. Wejdzie w życie część tzw. pakietu deregulacyjnego. Każdy powinien zdawać sobie z tego sprawę!

Do tej pory pozostawienie prawa jazdy w domu było problemem dla każdego kierowcy. Brak dokumentu podczas kontroli kończył się mandatem. Od 5 grudnia wszystko się zmieni, a zapominalscy będą mogli odetchnąć z ulgą.

Prawo jazdy

Od soboty 5 grudnia 2020 r. wejdą w życie nowe przepisy odnośnie prawa jazdy. Zmiany dotyczą art. 38. Prawa o ruchu drogowym, który w dniu dzisiejszych zawiadamia, że „kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem”.

Nowelizacja polega na zmianie pierwszego punktu artykułu. Od 5 grudnia każdy kierowca będzie zobowiązany posiadać przy sobie „dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem inny niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem”, co jest równoznaczne z tym, że będzie można zostawić dokument prawa jazdy w domu.

W razie zatrzymania przez funkcjonariuszy kierowca będzie musiał podać swoje dane osobowe i to na ich podstawie policjant dotrze do posiadanych przez nas uprawnień.

W Centralnej Ewidencji Kierowców policjanci będą mieli możliwość sprawdzenia uprawnień i porównać zdjęcie osoby o podanych personaliach z wyglądem osoby, która posługuje się tą tożsamością.

Kierowcy obawiają się między innymi tego, że w niektórych miejscach policjanci będą mieć problem z zasięgiem i w tym wypadku dojdzie do wlepienia mandatu.

„Prawdę mówiąc nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji. Gdyby jednak doszło do takiej sytuacji, to patrol może poprzez radio porozumieć się z dyżurnym i podać mu dane osobowe kierowcy, a ten sprawdzi, czy ma on odpowiednie uprawnienia” – przekazuje sierż. szt. Jadwiga Czyż z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi w rozmowie z portalem autokult.pl.

Nowy system ma zapewnić większą wygodę kierowcom. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała ponadto, że w sobotę 5 grudnia w rządowej aplikacji mObywatel wszyscy kierowcy będą mieli dostęp do opcji mPrawa Jazdy, która będzie zawierać dane o naszym dokumencie. Póki co aplikacja będzie dostępna tylko na urządzeniach z Androidem, a wersja na iOS pojawi się nieco później.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: pikio.pl, Autokult