Od 1 stycznia 2023 roku Polacy będą mieć do czynienia z dużymi zmianami. Dotyczą one przeglądów technicznych pojazdów. Lepiej zapoznać się ze szczegółami. Za spóźnienie grożą kary finansowe.
W Sejmie pojawił się już gotowy dokument dotyczący przepisów w kwestii przeglądów pojazdów. Celem takich zmian ma być poprawienie bezpieczeństwa na drogach dzięki wykluczeniu tych pojazdów, które nie spełniają wymogów.
Ogromne zmiany
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że pod koniec 2018 roku 17 proc. zarejestrowanych samochodów nie posiadało aktualnego badania. Na koniec 2019 roku było to aż 22 proc. pojazdów. Rozwiązaniem na to mają być kary finansowe.
Jakich zmian można się spodziewać? Jeśli ktoś zdecyduje się na przegląd po 30 dniach od wyznaczonego terminu lub później, musi być przygotowany na dodatkową karę – będzie to 100 proc. stawki za przegląd. Oprócz tego wlicza się także złotówka za wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów.
A co z udogodnieniami?
„W myśl nowych przepisów na przegląd będzie można przyjechać do 30 dni przed wyznaczonym terminem i po wykonanym badaniu otrzymać pieczątkę na rok od oryginalnie wyznaczonego dnia. W efekcie taki kierowca nie będzie 'tracił’ dni, jeśli planowy termin wypadnie w niedzielę lub święto, albo wcześniejszy przyjazd zostanie spowodowany np. planowanym urlopem” – czytamy na autokult.pl.
Rząd ma w planach zlikwidowanie możliwości podbijania pieczątki w dowodach rejestracyjnych pojazdów, które w ogóle nie trafiły na przegląd. W tym celu właściciele samochód będą musieli wykonać zdjęcie badanego auta na stanowisku. Oprócz tego trzeba będzie także sfotografować liczniki, tak, żeby było widać przebieg.
Można też spodziewać się częstszych kontroli stacji. Przeglądy mają być dokładniejsze. W projekcie zaznaczono, że obowiązkiem diagnosty jest „(…) przeprowadzanie badania technicznego zgodnie z określonym przedmiotem, zakresem i sposobem jego przeprowadzania oraz przy użyciu wymaganego wyposażenia kontrolno-pomiarowego”.
Podejrzewa się, że zmiany te będą najbardziej kłopotliwe dla właścicieli starszych samochodów. Mogą oni nie uzyskać pieczątki – z pewnością pojawią się jednak wyjątki.
Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!