fot. Dall-e
in

Zmiany na języku, które zdradzają nasz stan zdrowia – Jak je rozpoznać?

Zapewne znasz ten moment, kiedy odwiedzasz swojego lekarza, a on każe ci powiedzieć „Aaa”, aby sprawdzić twój język i gardło? Cóż, nie bez powodu lekarze to robią, ponieważ język może naprawdę wskazywać na Twój stan zdrowia. StethNews opublikowało przydatny przewodnik, dzięki któremu możemy sami dokonać diagnozy swojego języka bez wychodzenia z domu. Wystarczy Ci do tego lustro.

Zmiany na języku – jak je rozróżnić?

Oto osiem sygnałów, za pomocą których Twój język mówi Ci, co powinieneś wiedzieć o swoim zdrowiu.

1. Zgrubienia na języku

Może to wyglądać dziwnie, ale nie należy się tym przejmować – nierówność jest normalnym zjawiskiem i dotyka około 14% populacji USA.

2. Małe, białe plamki lub leukoplakia

Jest to często widoczne u palaczy i na początku jest to bezbolesne i niewinne. ALE, jest to również uważane za wczesny znak ostrzegawczy raka. Te małe białe plamy mają 5% szans, że rozwinie się z nich rak. Tak czy inaczej, palacz czy nie, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem.

3. Biały nalot

Może być to objaw pleśniawki, czyli drożdżakowego zapalenia jamy ustnej lub może oznaczać osłabienie układu odpornościowego, przez co często występuje u dzieci, diabetyków i osób borykających się z chorobami autoimmunologicznymi, a także z powodu przyjmowania wielu antybiotyków.

4. Truskawkowo-czerwony język

Intensywny czerwony kolor języka? Najczęstszą przyczyną jest niedobór witamin, głównie witaminy B12, czyli żelaza.

5. Pomarszczony język

Zaniepokojony? Nie ma potrzeby. Zmarszczki po prostu oznaczają, że się starzejesz. Pomarszczony język jest zupełnie normalny u osób wkraczających w podeszły wiek. Biorąc to pod uwagę, powinieneś szczególnie dbać o higienę jamy ustnej – gdyż można odczuwać ból lub łatwo nabawić się brzydkiego oddechu.

6. Czarny, włochaty język

Zauważyłeś na swoim języku brązowy lub czarny „meszek”? – Nie jest to wielki powód do obaw, ale przypomnienie, które mówi Ci, że za słabo dbasz o higienę jamy ustnej. Taki stan może również wynikać ze spożywania napojów z kofeiną i palenia tytoniu.

7. Czerwone plamy

Pojawiające się od czasu do czasu czerwone plamy zwykle towarzyszą owrzodzeniom. Ale… Jeśli nie znikają i są trwałe, może to oznaczać, że rozwija się rak języka. Koniecznie odwiedź swojego doktora!

8. Afty

Czasami mogą być bolesne i zwykle są spowodowane stresem. Znajdujące się po wewnętrznej stronie policzków mogą być bardzo niewygodne przez pierwsze kilka dni, ale znikają same w ciągu dwóch tygodni.

Ostatnia wskazówka:
Jeśli odczuwasz pieczenie, może to być objaw procesów pomenopauzalnych. Ewentualnie może to po prostu oznaczać, że pasta do zębów, której używasz, nie jest dla Ciebie odpowiednia.

Źródło:stethnews.com