in

Ogromne zmiany od 21 września. Piesi muszą mieć się na baczności.

Polacy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że już 21 września 2022 roku wchodzą w życie nowe przepisy. Mowa o zmianach w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Od tej pory przejście przez drogę rowerową będzie możliwe dla pieszych tylko w określonych miejscach.

Obecnie nie jest jasno określone, gdzie tak naprawdę pieszy może przejść, a gdzie nie, jeśli chodzi o przekraczanie drogi rowerowej. Spora część osób traktuje ją jak chodnik.

Jeszcze w tym miesiącu wszystko się zmieni – koniec z niewiadomą i beztroską wśród pieszych. O czym powinniśmy wiedzieć?

Ogromne zmiany dla pieszych

Od 21 września piesi będą mogli przejść przez drogę rowerową tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli ktoś złamie ten przepis, będzie musiał liczyć się z tym, że dostanie mandat w wysokości 50 złotych.

Podczas pokonywania drogi rowerowej nie można będzie używać telefonu, biegać czy też zwalniać kroku.

„Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych” – czytamy zapis artykułu 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Jak się okazuje, mimo takich zmian piesi nie mają co liczyć na malowanie przejścia. W tym wypadku obowiązywać zacznie „przejście sugerowane”. Co to znaczy? Jest to nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce, które umożliwia przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych.

Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że piesi muszą mieć się na baczności!

Podziel się tą ważną informacją z innymi!