in

Nawet 30 tys. złotych mandatu. Lepiej uważać, wystarczy drobny błąd.

Kierowcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że od 1 stycznia 2022 roku zmieni się kwota minimalnego mandatu za przekroczenie prędkości. Wielu będzie zaskoczonych. Aż tak dużej zmiany z pewnością nikt się nie spodziewał…

Minimalna kwota za szybką jazdę będzie naprawdę wysoka. Wszystko wskazuje na to, że od tej decyzji nie ma już odwrotu. Nowelizację podpisze niebawem prezydent Andrzej Duda.

Ogromne zmiany dla kierowców

Jak się okazuje, najwięcej zapłacą ci, którzy przekroczą prędkość o 40-50-60 km/h. Każde kolejne 10 km/h będzie wiązać się z kolejnymi 800 złotymi do mandatu, aż do maksymalnie 5000 złotych.

Maksymalna grzywna ma zostać zmieniona z 5 tys. na 30 tys. Będzie to związane z usprawnianiem uzyskania renty przez tych, którzy zostali poszkodowani w wypadku komunikacyjnym.

Ci kierowcy, którzy nie będą przestrzegać zakazu wyprzedzania określonego w ustawie bądź znaku drogowym, będą mogli spodziewać się kary od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Podobnie będzie w przypadku osób kierujących bez prawa jazdy. Takie osoby mogą spodziewać się także aresztu czy ograniczenia wolności.

3 tys. kary może spotkać tych, którzy nie zachowają ostrożności lub spowodują zagrożenie albo nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu, nie zatrzymają pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, wyprzedzą na przejściu, etc.

Po wprowadzeniu zmian maksymalnie będzie można dostać 15 pkt karnych (wcześniej było to 10).

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: salon24.pl