Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach drogowych! W miniony piątek doszło do uchwalenia przez Sejm prawa o ruchu drogowym, która znacząco wprowadza zmiany w dotychczasowych regulacjach. Wśród najważniejszych zmian, które powinniście znać, znajduje się usuwanie punktów karnych oraz automatyczne przywracanie prawa jazdy po zatrzymaniu. Oprócz tego, warto wiedzieć, że politycy powrócili do rozwiązań sprzed 2022 roku, gdy deklarowano koniec pobłażliwości dla piratów drogowych. 427 posłów opowiedziało się za przyjęciem nowych przepisów, a jedynie 3 były przeciw. Teraz nowe regulacje trafią do Senatu.
Jako kierowcy, powinniśmy mieć świadomość tych zmian i dostosować nasze zachowanie na drodze. Zawsze ważne jest bezpieczeństwo na drodze, a nowe przepisy służą temu, by je zwiększyć. Czytajmy uważnie nowe regulacje i przestrzegajmy ich, by uniknąć konsekwencji prawnych. Pamiętajmy, że nasze zachowanie na drodze wpływa nie tylko na nas, ale także na innych uczestników ruchu drogowego.
Zmiany dla kierowców
Zbliżają się poważne zmiany w przepisach dotyczących naszego codziennego funkcjonowania na drodze. W najnowszej nowelizacji prawa o ruchu drogowym, posłowie powrócili do dawnych rozwiązań, a jednym z nich jest kasowanie punktów karnych z naszego konta już po roku, zamiast dotychczasowych dwóch lat.
Co więcej, kierowcy będą mieli możliwość zredukowania aż 6 punktów karnych raz na pół roku, wystarczy wziąć udział w specjalnym szkoleniu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Niestety, nie każdy będzie mógł skorzystać z tej opcji. Osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż rok, nie będą mogły wykorzystać tego sposobu na usunięcie punktów karnych z ich konta.
Uchwalone w ostatni piątek w Sejmie zmiany legislacyjne mają także przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa podczas przewozów osób. Głównie dotyczą one aplikacji umożliwiających korzystanie z usług transportu indywidualnego. Przedsiębiorstwa prowadzące tego rodzaju działalność zostaną obciążone nowymi wymaganiami, a ich nieprzestrzeganie będzie wiązało się z bardziej rygorystycznymi sankcjami. Jakie regulacje zostały wprowadzone?
Wprowadzone zmiany do ustawy o ruchu drogowym zobowiązują firmy świadczące usługi transportu osób poprzez aplikacje do dokładnej weryfikacji osób siedzących za kierownicą. Przed przystąpieniem do pierwszego zlecenia, kierujący musi osobiście odwiedzić biuro przedsiębiorstwa w celu potwierdzenia swojego statusu, czyli ustalenia tożsamości, sprawdzenia braku wpisów w przeszłości karnej oraz upewnienia się, że posiada właściwe kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Jeśli kierowca posiada polskie dokumenty, niezbędne jest sprawdzenie ich prawdziwości. A co z kierowcami, którzy już wcześniej realizowali przewozy osób za pośrednictwem popularnych aplikacji? Ustawodawcy uwzględnili także ich sytuację. Po wprowadzeniu nowych przepisów w życie, przedsiębiorcy będą mieli 3 miesiące na przeprowadzenie wymaganych weryfikacji swoich obecnych kierowców.
To jednak nie wszystko. Wprowadzone zmiany zawierają także kolejny etap kontroli dla kierowców uczestniczących w przewozie osób. Przedsiębiorstwo będzie zobowiązane do „sprawdzania – również elektronicznie, za pomocą środków komunikacji na odległość podczas wykonywania usługi transportu, z taką częstotliwością, jaką wymaga bezpieczeństwo przewozów osób, ale nie rzadziej niż co 100 przewozów”. Dzięki temu zabezpieczeniu ma być zminimalizowane ryzyko wystąpienia oszustw, takich jak wymiana kierowcy w trakcie realizacji usługi przez nieuprawnioną osobę.
Warto dodać, że powyższe zmiany mają również na celu zwiększenie zaufania klientów do usług transportowych świadczonych za pośrednictwem aplikacji. Im większe bezpieczeństwo i pewność, że kierowca jest odpowiednio przeszkolony i zweryfikowany, tym większa szansa na utrzymanie i rozwój rynku przewozów osobowych opartych na nowoczesnych technologiach.
Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!